23.02.2020

Tenant Handbook як запорука гарної репутації ТЦ

АВТОРСЬКА КОЛОНКА АНДРIЯ ЯЦЕНТЮКА, ЗАСНОВНИКА БЮРО АРХIТЕКТУРНИХ РIШЕНЬ DESIGN HUB INTERNATIONAL

У сучасних ТРЦ відносини між орендодавцем й орендарем формують тенант-координатори – співробітники, які взаємодіють з ритейлерами. Це дуже трудомісткий процес, який займає багато часу та вимагає фінансових вкладень від власника об'єкта. Оптимізувати цей процес допомагає Tenant Handbook (з англ. – довідник для орендаря) – документ, що супроводжує орендаря з моменту підписання LOI (з англ. – лист про наміри) та протягом усього періоду експлуатації приміщення.

З чого складається Tenant Handbook? Він повністю описує характеристики об'єкта й приміщення орендаря: плани, основні геометричні параметри, інженерні характеристики, максимальні навантаження, ін. Також Tenant Handbook регламентує вигляд вивіски та вітрини магазину, його освітлення, акустичні обмеження, описує дизайн-код, вузли стикування загальної галереї та зони орендаря, вимоги до оздоблювальних матеріалів. Також у документі прописані правила заходу на майданчик і взаємодії зі службою замовника та генпідрядника. Він містить інформацію про те, які документи необхідно підготувати, склад проєкту, ким він має бути узгоджений для допуску на майданчик і проведення оздоблювальних робіт.

Розробка Tenant Handbook'а – стандартна практика за кордоном. На нашому ж ринку торговельної нерухомості, який професійно розвивається з початку 2000-х, цей підхід усе ще є чимось новим. Як правило, в українських ТРЦ подібні документи мають усього декілька сторінок, відповідають на базові питання та надають інструкції для орендаря. Його створенням зазвичай займається відділ оренди – брокери. Але у нашого архітектурного бюро також є досвід підготовки Tenant Handbook – ми розробили детальний документ для ТРЦ RETROVILLE в Києві, який містить більше 50 сторінок матеріалу. При його створенні орієнтувалися на досвід міжнародних девелоперів і консультантів, наприклад, ECE, Sonae Sierra, Benoy.

Грамотний Tenant Handbook полегшує життя як орендодавцю, так і орендарю, забезпечує сторонам ефективну взаємодію, оптимізує витрати девелопера, оскільки допомагає утримувати менший штат співробітників, скорочує терміни проєктування та виходу орендаря на майданчик. Такий документ особливо важливий при роботі з іноземними брендами, які звикли до подібної практики. Для них Tenant Handbook – це підтвердження професіоналізму девелопера. ℗


Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №1(197-198) січень-лютий 2020.