27.11.2023

Страхування воєнних ризиків − досвід України та інших країн

На міжнародній арені є чимало програм страхування воєнних ризиків, але це переважно механізми окремих держав для підтримки своїх підприємців. Тож закордонні компанії, які працюють в Україні чи з українськими партнерами, мають певні інструменти захисту інвестицій. Але вітчизняний бізнес користуватися такими програмами не може. Відповідно нашій державі необхідно створити власний механізм страхування інвестицій – це пожвавить економічну активність і стимулюватиме процес відбудови.

Текст: Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації та співзасновниця Global Business for Ukraine

Україні потрібні приватні інвестиції – як від іноземних, так і від вітчизняних компаній – для відбудови та відновлення країни. Хоча інтерес до України серед інвесторів є високим, але й ризики інвестування під час війни високі, тож необхідною передумовою для залучення коштів в умовах війни є їхнє страхування. Страхування воєнних ризиків і надання інвестиційних гарантій можуть пожвавити активність інвесторів, збільшити їхню впевненість та зацікавленість вкладати в нашу країну.

Ми в Європейській Бізнес Асоціації вважаємо, що розробка та ефективне впровадження таких механізмів допоможе залучити приватні інвестиції навіть в умовах невизначеності. Ніхто достеменно не знає, скільки триватиме війна, а Україні впродовж усього цього часу потрібно відновлювати та нарощувати економічну активність. Тож важливо продовжувати роботу з урядами іноземних країн і міжнародними організаціями у цьому напрямі, а також усунути законодавчі прогалини, що обмежують можливість страхування українських інвестицій.

Приватні інвестиції можуть стати рушієм відбудови нашої країни, яка потребуватиме чималих коштів. Згідно з оцінкою Світового банку потреби України у відновленні нині становлять $411 мільярдів, з яких $14 мільярдів потрібні були на негайну відбудову у поточному році. За даними дослідження Міжнародної фінансової корпорації щодо ролі приватного сектору у процесі відновлення, близько $70 мільярдів із $411 мільярдів потрібних може згенерувати приватний сектор без суттєвого прогресу у реформах і майже $140 мільярдів за умови успішного проведення реформ. До того ж відновлення деяких секторів може бути повністю покрите приватними коштами (ритейл, майже повністю агросектор).

Ми бачимо, що держава спрямовує значні зусилля для адвокації інструментів страхування воєнних ризиків в Україні на рівні урядів країн і таких організацій, як, наприклад, Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (MIGA) групи Світового банку. І ці зусилля дають свої плоди. Так, MIGA вже надало гарантії на суму до $9,2 мільйона в межах проєкту M10 Lviv Industrial Park на випадок воєнних ризиків і громадянських заворушень на період до 10 років, а до кінця поточного року може загалом здійснити три проєкти страхування воєнних ризиків в Україні. Про це нещодавно повідомили в нашому уряді.

До того ж до страхування воєнних ризиків в Україні вже незабаром можуть долучитися Корпорація міжнародного фінансування США (DFC) і Європейський банк реконструкції та розвитку. На національному рівні воєнне страхування інвестиційних ризиків або програми гарантування інвестицій на рівні експортно-кредитних агенцій запровадили в Німеччині, Франції, Данії, Італії, Швеції, Великій Британії, Японії, Польщі, Австрії.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №4(232-233) жовтень-листопад 2023.