06.03.2023

Основні тенденції ринку будівництва

Минулий рік починався оптимістично, попри слабку економіку, коронавірус, глобальну інфляцію та кризу недопостачання; більшість компаній навчилися пристосовуватись до таких умов і створювали плани розвитку. Проте після повномасштабного вторгнення в Україну з боку росії відбулася низка змін в економіці загалом і будівельній галузі. Ринок виробництва будматеріалів втратив частину потужностей, виникли проблеми з імпортом сировини, ціни зросли, а пул споживачів такої продукції зменшився.

Текст: Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting


Стагнація на ринку будівельних матеріалів відзначалась експертами ще з 2018 року. Криза посилилась на початку 2020 у зв’язку з COVID-19, внаслідок чого роздрібний сектор значно скоротився, великі інвестиційні проєкти були призупинені або скасовані. Проте через низьку базу попередніх років на будівельному ринку все ж було зафіксоване зростання, тож падіння більшої частини його сегментів виявилось меншим за прогнози, й це була перша ознака поступового виходу з кризи.

2021 рік виявився неоднозначним для ринку будівництва. Попри продовження пандемії, індустрія демонструвала обережне зростання. Проте така позитивна динаміка відчувалась переважно споживчим ринком, водночас житлове будівництво та корпоративний сегмент перебували в глибокій кризі. У цьому ж році ринок зіткнувся з такими викликами, як зростання логістичних видатків і проблеми з постачанням. Також відзначалось зростання попиту на матеріали завдяки сектору B2G (програма «Велике будівництво»).

2022 рік починався більш оптимістично, попри слабку економіку, коронавірус, глобальну інфляцію та кризу недопостачання, більшість компаній навчилися пристосовуватись до таких умов і створювали плани розвитку. Проте після повномасштабного вторгнення в Україну з боку росії відбулася низка змін в економіці загалом і будівельній галузі.

Обсяги виконаних будівельних робіт за типами будівель і споруд в Україні, 2020 – 6 місяців 2022 року, мільярдів гривень

20230306b.png

Вплив війни на ринок будматеріалів

Ринок будматеріалів суттєво скоротився з початком повномасштабного вторгнення. Частина виробництв внаслідок російських обстрілів пошкоджена чи знищена, інша перебуває на тимчасово окупованих територіях. Через це ринок будматеріалів зіткнувся зі значними проблеми для майбутнього його існування й розвитку.

Пошкодження внаслідок воєнних дій. Щонайменше 15% заводів і виробничих потужностей постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення. Насамперед це стосується східних і південних регіонів, а також таких областей, як Київська та Черкаська.

Ринок будматеріалів за сегментами. Загальне падіння виробництва чорного металу в Україні у 2022 році становило приблизно 70%. Виробництво сталі та прокату зменшилось на 72%. Два заводи «Азовсталь», що в Маріуполі, а також комбінат Ілліча займали понад 50% всього виробництва металу. Близько 57% виробничих потужностей основних операторів ринку з виробництва сухих будівельних сумішей тимчасово не використовуються, оскільки перебувають на окупованих територіях, у зоні бойових дій або частково зруйновані. Так, у Соледарі, найгарячішій точці розвитку бойових дій, розташований завод німецької корпорації Knauf, виробничі потужності якого давали змогу випускати до 60 мільйонів кв. м гіпсокартонних плит і до 300 000 тонн сухих будівельних сумішей на рік. Завод було зачинено у липні 2022 року. Knauf має ще один завод у Києві, сировина надходить із Тернопільщини. Серед основних операторів також завод компанії Anserglob, що розташований у селі Степанівка біля Херсона та компанія «Фомальгаут-груп» під брендом Polimin, що в Лимані Донецької області й Олешках на Херсонщині. Суттєвий дефіцит прогнозується на ринку скла: у 2021 році 80,1% імпорту забезпечували постачальники з росії та білорусі. Власне виробництво скла також було імпортозалежним, бо у 2014 році внаслідок анексії Криму Україна втратила власні потужності з виробництва соди (сировина при виробництві скла) та вимушена її імпортувати (до 90% імпорту – з росії). На відміну від попередніх галузей, виробництво ізоляційних матеріалів не було сконцентроване на сході та півдні України, проте друге за потужністю підприємство (ТОВ «Обіо», виробник продукції ТМ IZOVAT) зазнало руйнувань внаслідок бомбардування в березні 2022 року. Також припинило діяльність ТОВ «ВКФ «Еліт Пласт», розташоване на північній околиці Херсона. По інших галузях втрати не критичні та не перевищують 20-25%, прогнозується помірний дефіцит і подальше зростання цін.

Логістичні проблеми. Через значну втрату імпорту сировини, заблоковані поставки через порти України ринок будматеріалів змушений переналаштовувати логістичні маршрути сухопутними шляхами. Крім цього, виникають проблеми з внутрішніми перевезеннями від виробництва до будівельних майданчиків, часто це відбувається через склади тимчасового зберігання.

Різке зменшення кількості закупівель товарів. Наслідком цього є зупинка робіт більшості будмайданчиків, а також зменшення обсягів робіт на будівництвах, що відновили роботу у 2022 році.

Торік восени до всіх вищезазначених проблем додались ще руйнування енергетичної інфраструктури України, які прямо пов’язані з виробничими системами.

Несприятливий курс валют, високий рівень інфляції, який сягнув 26,6% у грудні 2022 року, загалом зниження купівельної спроможності на внутрішньому ринку – не менш важливі проблеми, з якими зіткнувся ринок будматеріалів. Плюс проблематика миттєвого ремонту виробничого обладнання через відсутність необхідних запчастин.

Вплив війни на ціни будматеріалів

Щомісяця після початку повномасштабного вторгнення в Україну ціни на будматеріали зростали на 12-17%. Причиною цього стали: девальвація гривні, зруйновані склади через бойові дії, логістичні проблеми, залежність від енергосистеми, зменшення кількості працівників підприємств. Також виросли ціни й на продукцію з ЄС внаслідок збільшення попиту після того, як зняли карантинні обмеження.

Зміна вартості будівельних матеріалів (середня по групі) порівняно із середніми цінами жовтня 2021 та жовтня 2022 р, %

20230306c.png

Прогнози на майбутнє

Прогнозується збільшення попиту на будівельні матеріали для капітальних ремонтів і нового будівництва на звільнених територіях і тих, що постраждали внаслідок бойових дій. За даними Київської школи економіки, станом на січень 2023 року росія зруйнувала цивільної інфраструктури на $137,8 мільярда, найбільше постраждали житловий фонд, навчальні заклади й об’єкти сфер культури, релігії та спорту. Збитки житлового фонду оцінюються у $54 мільярда. За майже рік повномасштабної війни пошкоджено або знищено 149 300 житлових будинків. Найбільше постраждали регіони, де проходили й тривають активні бойові дії.

За словами Тетяни Бережної, заступниці міністра економіки, станом на січень 2023 року до виконання суспільно корисних робіт у межах проєкту «Армія відновлення» долучились вже майже 5000 безробітних у десяти регіонах України. Тож попит на будматеріали залишається високим, пропозиція на ринку зменшилась, тому зниження чи зупинки зростання цін не очікується.