19.08.2022

Олена Макаренко, KPMG в Україні: «Навіть у воєнний час тренд ESG залишається нагальним»

Від початку повномасштабної війни соціальні ініціативи вийшли для українського бізнесу на перший план. «Що це, якщо не S із практик ESG?» – каже Олена Макаренко, партнерка, керівниця групи форензік і напряму сталого розвитку та ESG, KPMG в Україні. Програма повоєнного відновлення країни передбачає запровадження енергоефективних і «зелених» рішень – а це вже компонент E. Тому, як каже Олена Макаренко, залежно від ситуації та галузі бізнес фокусуватиметься на різних елементах ESG, але тренд залишається нагальним.


Коли в Україні з’явився інтерес до ESG?

В Україні практики сталого розвитку чи зростання (sustainable development/growth) застосовують у великих компаніях вже близько 15 років. Згодом, коли в суспільстві та бізнес-спільнотах США та Європи почали шукати зв’язок між програмами сталого розвитку компаній та їхнім впливом на фінансові показники цих організацій, на сцені з'явився термін ESG – екологічна, соціальна та управлінська сталість. Бізнес несе свого роду корпоративну відповідальність перед суспільством, майбутніми поколіннями та планетою.

На світовому ринку залучення інвестицій з’являється новий імператив – вимога до компаній врахувати ESG-фактори у своїй бізнес-стратегії та надавати публічну звітність щодо виконання зобов’язань. Якщо український бізнес не враховуватиме цей довгостроковий тренд, залучення капіталу обходитиметься значно дорожче або навіть стане неможливим.

Які компанії виявляють найбільший інтерес до ESG? Наскільки гравці ринку нерухомості активні в плані запровадження ESG-практик?

Тренд ESG вже визнаний світом, і на міжнародній арені багато компаній зважають на фактори ESG при будуванні стратегій розвитку. В Україні це здебільшого представники великого бізнесу, міжнародні компанії або компанії, які співпрацюють з міжнародним бізнесом. Впевнена, що в Україні є забудовники, які беруть до уваги екологічний і соціальний аспекти ESG, але такої статистики ми поки надати не можемо.

Який ефект від впровадження ESG-практик: чи впливає це на імідж компанії, її фінансові показники тощо? 

Світова статистика показує, що інвестори беруть до уваги фактори ESG організації, яку розглядають як об’єкт для інвестицій. За даними дослідження CFA Institute, 76% інституційних і 69% роздрібних інвесторів цікавляться ESG-інвестиціями. Згідно з Bloomberg, глобальні активи ESG можуть перевищити $53 трильйони до 2025 року. Це становить понад третину із $140,5 трильйона прогнозованих загальних активів під управлінням.

Дослідження KPMG в Україні «Погляд керівників бізнесу», яке ми проводили у серпні-вересні 2021 року, показало, що серед українських компаній із високим рівнем доходів лише 14% керівників вважають, що їхні програми ESG покращують фінансові результати. У світі цей показник учетверо вищий – 52%. Проте зараз із розмов з великими гравцями на металургійному ринку ми чуємо, що вони вперше в цьому році побачили взаємозв’язок між впровадженням стандартів ESG і фінансовими показниками. Впевнена, цю кореляцію помітять й інші компанії, звісно, за умови завершення війни в Україні та відновлення держави. 

Як війна вплинула на ESG-стратегію компаній в Україні? Чи на часі це? 

З перших днів повномасштабної війни для всіх без винятку компаній та організацій соціальний складник вийшов на перший план. Що це, якщо не S із практик ESG? Питання енергоефективності та «зеленої» енергетики як частини програми відновлення держави після війни теж є часткою практик ESG. Тому можна сказати, що залежно від поточної ситуації та галузі фокус змінюється на E, S або G, але тренд залишається нагальним. 

В Україні нині дуже мало компаній, що отримали ESG-рейтинг. Чи є серед них представники зі сфери нерухомості?

Одиничні компанії в Україні беруть участь у міжнародних системах, рейтингах та індексах ESG. Здебільшого це компанії, які хочуть залучити міжнародні інвестиції й акції яких, наприклад, котируються на міжнародних біржах або мають євробонди. 

Найпопулярніший в Україні ESG-рейтинг – міжнародний Sustainalytics. Останні роки спостерігається тренд, коли великі компанії готують нефінансові річні звіти за стандартом GRI STANDARDS або/і відповідно до вимог Глобального договору ООН. Але загалом звітування щодо ESG як явище в Україні ще формується. Процес трансформації та переходу до нових підходів у компанії може зайняти 3-4 роки. За цей час вона вже впевнено себе почуває, персонал залучений і досвідчений, є практика застосування та інституційна пам’ять.

Скільки коштує пройти процедуру отримання ESG-рейтингу? 

Бізнесу насамперед треба говорити не про вартість проходження рейтингу, а про те, яку роботу вони зробили для того, щоб представитися на рейтинг, тому що анкетування стосується дій, а не політик. 

Чи всім компаніям варто отримувати такі рейтинги?

Подаватися на рейтинг варто тоді, коли є наміри залучати міжнародні інвестиції або виходити на IPO.

Що може сприяти посиленню тренду та підвищенню впровадження ESG-практик в Україні?

По-перше, воля та бажання керівництва компаній бути кращими на ринку. По-друге, законодавче середовище, яке змінюватиметься завдяки новому статусу України як кандидата на вступ до ЄС.