04.02.2021

Нерухомість та інвестиції в умовах коронакризи

Комерційна нерухомість і досі залишається одним з основних інструментів для інвестицій. Але варто зазначити, що в Україні всі сегменти цього напряму більшою чи меншою мірою відчули негативний вплив кризи, пов'язаної з поширенням COVID-19. Загалом індекс інвестиційної привабливості нашої країни знизився у другому півріччі 2020 до 2,40 бала із 5 можливих.

Текст: Олександр Носаченко, керівний директор Colliers International (Україна)


Після декількох років зростання ринок комерційної нерухомості в усьому світі почав сповільнюватися. Ще у 2019 році невизначеність із Brexit, тарифна війна між США та Китаєм, очікування рецесії в глобальній економіці вплинули на інвестиційну активність. Пандемія прискорила подальше зниження показників у 2020 році та змусила інвесторів переглянути свої стратегії. Глобальний обсяг інвестицій у нерухомість за перші три квартали 2020 року знизився на 53% (рік до року), зокрема в Європі – на 43%.

Втім, 2021 стане роком поступового відновлення. Згідно з Colliers Global Capital Markets 2021 Investor Outlook 98% інвесторів у всіх регіонах прагнуть розширити свої портфелі на понад 10%. Крім того, 67% учасників дослідження в регіоні EMEA та 88% у США планують відновити інвестиційну активність уже в першому кварталі 2021 року.

Інвестори з міжнародним капіталом вважають досі привабливим офісний сектор у великих комерційних центрах, таких як Нью-Йорк (США), Лондон (Велика Британія) тощо.

Комерційна нерухомість і досі залишається одним з основних інструментів для інвестицій. Але варто зазначити, що в Україні всі її сегменти більшою чи меншою мірою відчули негативний вплив кризи, пов’язаної з поширенням COVID-19. Наслідки такої ситуації інвестори й учасники ринку зможуть об'єктивно оцінити не відразу.

До того ж, згідно з дослідженням Європейською Бізнес Асоціацією настроїв інвесторів в Україні, у другому півріччі 2020 індекс інвестиційної привабливості в країні знизився до 2,40 бала із 5 можливих. Ці результати демонструють безпрецедентне падіння настроїв генеральних директорів, співставне з оцінками 2013 року.

Згідно з цим же дослідженням за останні пів року власники бізнесів помітили не надто багато змін на краще. Але серед позитиву гравці все ж виділили доволі швидке відновлення економіки після спаду внаслідок карантину, контрольовану інфляцію, зниження облікової ставки, стабільний курс національної валюти, спрощення валютних операцій, лібералізацію ринку землі, впровадження державних електронних сервісів.

На інвестиційну активність в Україні зокрема вплинула приватизація об’єктів Фонду державного майна. Після успішного продажу на аукціоні влітку 2020 року київського готелю «Дніпро» за 1,1 мільярда гривень, Фонд державного майна готується реалізувати низку інших великих об'єктів нерухомості. Серед них – готель «Україна», «Президент Готель» і київський завод «Більшовик» (АТ «Перший київський машинобудівний завод»). За умови правильної підготовки виручка від реалізації деяких із них може істотно перевищити вартість продажу готелю «Дніпро».

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(209) січень 2021