29.12.2020

Комплаєнс-ризики в девелопменті

Юрій Хапко

Комплаєнс – це відповідність бізнесу законодавству, нормам і правилам. Останнім часом бізнес почав приділяти все більше уваги, часу й інших ресурсів створенню комплаєнс-служби для контролю зон ризику, які можуть виникати.

Текст: Юрій Хапко, адвокат, к.ю.н., старший партнер TOTUM LF


Дуже умовно комплаєнс-ризики поділяються на внутрішні та зовнішні. До зовнішніх можна віднести дотримання вимог законодавства: земельного, містобудівного, екологічного, про охорону культурної спадщини тощо.

ВИХІДНІ ДАНІ

Перед початком будь-якого девелоперського проєкту дуже важливо оцінити можливі вихідні дані, що є в містобудівній документації на місцевому рівні (генеральний план, детальний план території, план зонування чи інші їхні аналоги, які мали місце бути раніше). Також важливо розуміти, які зміни будуть внесені в таку документацію, особливо якщо земельна ділянка ще не відведена та передбачається реконструкція наявного майна.

Якщо ж земельна ділянка відведена, то надзвичайно важливо розуміти процес її формування й оформлення прав на неї, дотримання всіх процедурних і не тільки вимог законодавства. Наприклад, чи отримані всі погодження, чи здійснено державну експертизу землевпорядної документації (у певних випадках це обов’язково), чи відповідає заявлена ініціатива щодо відведення землі містобудівній документації тощо.

На етапі початку будівництва всі ці обставини можуть і будуть предметом аналізу, а швидше за все й підставами позову від сусідів або активістів про скасування прав на землю чи зупинення будівельних робіт. Також важливо приділяти увагу й дотриманню вимог законодавства про охорону культурної спадщини з огляду на розташування ділянки (об’єкта) та наявності в нього спеціального статусу чи охоронних зон і спеціальних режимів забудови.

Не акцентуватимемо окрему увагу на охоронних зонах наявних комунікацій і спецоб’єктів з огляду на обов’язковість їх відображення та донесення проєктантами, а віднедавна інженерами-землевпорядниками.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №11(208) грудень 2020