06.12.2023

Прийняти реалії та рухатись далі

Торік девелоперська компанія KAN Development ввела в експлуатацію понад 93 500 м2 житла у Києві, це приблизно 10% від усього обсягу, введеного у столиці у 2022. За результатами поточного року вона планує завершити майже 140 000 м2. Як це – будувати в період нестачі кадрів, логістичних проблем, вимкнення електроенергії і падіння продажів майже наполовину? Розповідає Гліб Мурованський, генеральний директор компанії KAN Development.

Текст: Тетяна Антонюк

Як змінився український девелоперський бізнес під впливом війни? Наскільки стійкими виявилися девелоперські компанії до нових викликів?

Я не можу відповідати за інші компанії та говорити про їхній стан. Адже в кожного своя ситуація, і вона різна. Достовірно говорити й оцінювати я можу лише нашу діяльність.

З фінансового погляду ми почуваємося впевнено. Це тому, що в нас немає й ніколи не було перехресного фінансування. У нас кожен проєкт має окремий облік, окреме фінансування. Тобто ми, починаючи нову чергу чи об’єкт, точно знаємо, що вистачить коштів на добудову.

У травні 2022 року ми повернулися до будівництва проєктів, в яких уже були підписані контракти купівлі-продажу квартир, виконуючи зобов’язання перед інвесторами. Ми намагалися надати їм абсолютно адекватну інформацію та впевненість, що житло буде завершене. Звісно, у нас були зміни в термінах. Це пов’язано з тим, що протягом березня-травня у місті бракувало будівельників. Коли стало зрозуміло, що людей можна повернути та зібрати команди на майданчиках – ми відразу ухвалили таке рішення й відновили будівництво.

Результатом минулого року, на нашу думку, став великий обсяг завершеного житла. Торік за період із травня до грудня ми ввели в експлуатацію 44 500 м2 корисної площі у ЖК «Файна Таун» – це близько 550 квартир, та майже 49 000 м2 у ЖК Respublika – це приблизно 700 квартир. Тобто ми передали людям майже 1250 квартир. У ЖК UNIT.Home тривало будівництво, а введення в експлуатацію нових площ відбулося вже на початку 2023 року.

Майже всі проблеми, з якими стикається бізнес нині, так чи інакше спричинені воєнними діями. Якщо винести за дужки безпосередні ризики, а саме повітряні атаки, що зараз найскладніше в роботі девелоперських компаній? Які найбільші зміни відбулися в компанії KAN Development, в її бізнес-процесах під впливом війни?

Нашою метою було зберегти колектив і залишити всіх на робочих місцях. Проте певні напрями, над якими ми працювали до війни, стали неактуальними, наприклад, розвиток нових проєктів. Проте ми сконцентрувалися на адаптації та реконцепції нових черг наявних масштабних проєктів. Вважаємо важливим, що все ж таки основний колектив ми зберегли.

Хоча загалом ситуація на ринку праці дуже ускладнилась. Ні для кого не секрет, що чимало людей із нашої галузі долучилися до ЗСУ або ТрО – від лінійних працівників до проєктантів, головних інженерів тощо. Це дуже велика кількість людей, які були задіяні в будівництві. Це відчули і ми, коли треба було відновлювати роботи на майданчиках, і наші партнери, підрядники.

Через проблеми з логістикою і повністю порушені ланцюжки постачання з березня до вересня минулого року були великі складнощі з доставкою матеріалів і товарів. Окрім того, на той час деякі компанії, наприклад, постачальники, не відновили діяльність. Тому робота наших команд полягала, зокрема, в пошуках і заміні проєктних рішень і матеріалів, щоб ми могли рухатись, будувати і віддати людям житло. Це був суттєвий виклик, нам довелось повністю переглянути наш підхід і перевлаштувати все те, що було звичним до війни.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №4(232-233) жовтень-листопад 2023.

Передплата на журнал