15.03.2020

Житлова нерухомість Києва: фактори зростання

На фото: ЖК Respublika, Київ

ФОТО: KAN DEVELOPMENT

ФАКТОРИ, ЯКІ ПІДЖИВЛЮВАЛИ ПОПИТ НА ЖИТЛОВУ НЕРУХОМІСТЬ У КИЄВІ ОСТАННІМИ РОКАМИ, ПРАКТИЧНО ВИЧЕРПАЛИ СЕБЕ. ПОЖВАВИТИ ЦЕЙ СЕГМЕНТ МОЖЕ ЗМІНА УМОВ ІПОТЕКИ: ЗНИЖЕННЯ СТАВОК КРЕДИТУВАННЯ ЗРОБИТЬ ЖИТЛО ДОСТУПНІШИМ ДЛЯ БІЛЬШОЇ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ, ЩО ПОСИЛИТЬ ПОПИТ НА ТАКУ НЕРУХОМІСТЬ І, ЯК НАСЛІДОК, ЗБІЛЬШИТЬ ДЕВЕЛОПЕРСЬКУ АКТИВНІСТЬ.

Текст: Тетяна Антонюк, Єлизавета Молчанова


«Ринок житлової нерухомості Києва – це досить стандартний приклад сектора з ознаками перевиробництва: обсяг нерозпроданих квартир у кілька разів перевищує річний обсяг поглинання», – так описує поточну ситуацію Роман Герасимчук, директор консалтингової компанії City Development Solutions. Торік за три квартали столичний ринок поповнився 934 546 м2 – це обсяг введеного в експлуатацію житла. Цей показник згідно з даними Головного управління статистики в Києві на 51,7% більший порівняно з відповідним періодом 2018 року, коли за три квартали було прийнято в експлуатацію 616 200 м2 нового житлового будівництва. Однак четвертий квартал скоригував результати 2019: за весь рік введено 1 113 986 м2, що становить 88,7% від обсягу 2018 року (1 255 854 м2).

Як зазначає Роман Герасимчук, фактори, що формують підвищений попит на житло (виведення коштів із банківських депозитів і внутрішня міграція) практично вичерпали себе, тому без додаткових стимулів ринок може демонструвати зниження активності. А минулого року індекс будівництва житлової нерухомості в Києві дійсно знизився: за даними Держкомстату, в 2019 році він становив 92,2% порівняно з 106,6% у 2018. Інструментом, здатним «оживити» цей сегмент, є поліпшення умов іпотечного кредитування – на цьому акцентують увагу всі гравці ринку. У 2020 році ставки іпотеки можуть опуститися до 10-12% проти 20-24% річних за умови, якщо Національний банк України знизить облікову ставку до 7% до кінця поточного року (у березні 2020 вона становила 10%, а в березні 2019 – 18%). «Наразі ринок «охолоджений» до максимуму, – так характеризує попит на житло в Києві Андрій Вавриш, генеральний директор девелоперської компанії SAGA Development. – Анонсований урядом запуск іпотечного кредитування під 10-12% річних істотно розігріє сектор. Це зробить житло доступнішим для широких верств населення, істотно збільшить попит. Що, зі свого боку, стимулюватиме фінансування девелоперських проєктів, сприятиме збільшенню пропозиції та посиленню конкуренції. Як наслідок – підвищиться якість девелоперських концепцій, проєктів і послуг».

Серед прогнозованих подій 2020 року, які, як стверджують у компанії ENSO, також позитивно вплинуть на сектор – це очікуване прийняття Генерального плану Києва. «Адже згідно з його проєктом, передбачено перепрофілювання майже 1700 гектарів територій (в основному промислових) для громадської багатофункціональної, житлової багатоквартирної забудови, озеленення та інженерно-транспортної інфраструктури», – пояснює Сергій Король, директор з розвитку девелоперської компанії ENSO.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №2(199) березень 2020.