29.06.2020

Складська нерухомість: необхідність змін

ФОТО: AMTEL PROPERTIES

Вимоги орендарів складських центрів до таких приміщень зростають із року в рік. При цьому й наявна пропозиція, й об’єкти, що наразі зводяться, розроблялися за застарілими нормами та стандартами. Наступного року очікується набрання чинності нових будівельних норм, що регулюють проєктування і реалізацію саме таких будівель.

Текст: Тетяна Антонюк

Протягом останніх років сектор складської нерухомості України демонстрував низькі показники зростання пропозиції. Причини цього озвучувалися неодноразово. Основна – це собівартість будівництва такої нерухомості, яка перевищувала ціну покупки вже завершеної споруди. В умовах низького обсягу нової пропозиції та низької вакантності, через що неможливо задовольнити стабільний попит із боку орендарів, ринку прогнозували активізацію девелоперської діяльності. Для прикладу, в київському регіоні, який є найбільшим за обсягом ринком з 1,3 мільйона м2 складських і логістичних приміщень, первинна вакантність становила 2,9%. Це, за даними консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні, показник станом на перший квартал поточного року.

Загалом, прогнози щодо девелоперської активності, попри можливе тимчасове сповільнення, пов’язане з введеними через пандемію COVID-19 обмеженнями, залишаються незмінними. Стимулювати зростання обсягу ринку може низка факторів, які посилилися в період карантину. Серед них – розвиток торгівлі й онлайн-замовлень. У консалтинговій компанії CBRE Ukraine пояснюють: у короткостроковій перспективі на ринку складів очікується несприятливий прогноз, однак у довгостроковій перспективі наслідки COVID-19 можуть стимулювати попит на таку нерухомість різними шляхами. Головний із них пов’язаний із додатковими потребами продуктових ритейлерів, фармацевтичних компаній та онлайн-продавців. Так, задля забезпечення достатнього рівня запасів для швидкого задоволення споживчого попиту, ритейлери наполягатимуть на тому, щоб постачальники зберігали великі обсяги товару, а це збільшуватиме необхідність у складських приміщеннях. Додатково зростає запит на послуги логістичних операторів, які обслуговують вищевказані сектори. «Електронна торгівля стане каталізатором попиту та приведе до зрушень і змін на ринку складської нерухомості. Саме цей сектор стимулюватиме запит на формат складів у межах міста (incity warehouses, urban warehouses). Протягом 2020 року можуть бути укладені угоди з придбання колишніх промислових міських об’єктів для переобладнання під складські приміщення», – розповідає Наталія Сокирко, директор департаменту складської і логістичної нерухомості, CBRE Ukraine.


Продовження читайте в журналі Commercial Property №5(202) червень 2020.