07.12.2021

Сектор торговельної нерухомості України: тренди 2021 року

ТРЦ Respublika Park, Київ

Ситуацію на ринку торговельної нерухомості України можна порівняти з хронічним стресом: посилення карантинних заходів негативно впливають на роботу ТЦ/ТРЦ і ритейлерів, які стикаються з черговими обмеженнями, ще не відновившись від попередніх. Проте якщо торік ситуація була незнайомою, то події цього року були передбачуваними. Гравці ринку вже виробили певний імунітет, тобто механізми співпраці на випадок нових локдаунів. 

Текст: Тетяна Антонюк

«ЧЕРВОНА» ЗОНА: ЧЕРГОВЕ ВИПРОБУВАННЯ

З жовтня-листопада регіони України поступово переходили до «червоної» зони через погіршення епідеміологічної ситуації. На кінець листопада посилений рівень карантину діяв у 18 областях і Києві. Він передбачав низку обмежень, зокрема на відвідування громадських місць для осіб, які не мають захисту від коронавірусу. Для ринку торговельної нерухомості це значить, що ТЦ/ТРЦ можуть приймати лише відвідувачів із «зеленим» COVID-сертифікатом, негативним ПЛР-тестом, експрес-тестом на антиген або сертифікатом про одужання. Через це в перший тиждень введення таких обмежень торгові центри стикались із відтоком відвідувачів, а ритейлери фіксували значне падіння продажів. Середнє зниження трафіку відразу після посилення карантину становило 25-30%. Проте через тиждень він зріс і падіння вже було на рівні 12-15%. Наприклад, у період «червоної» зони у мережі ТРЦ «Караван» (Київ, Харків, Дніпро), якою керує компанія DCH Infrastructure & Real Estate, кількість відвідувачів порівняно з попередніми місяцями зменшилася на 10-20%. У львівському СТРЦ SPARTAK прохідність знизилась на 20%; у керівній компанії не вважають це критичним показником.

У київському ТРЦ DREAM підтверджують динаміку поступового зростання трафіку після падіння на початку введення «червоної» зони. Зокрема, щотижня відвідуваність збільшується на 10-12% порівняно з попереднім тижнем. «Це вплив вакцинації та звички відвідувачів ходити до ТРЦ навіть з обмеженнями», – пояснив Роман Ємець, директор з управління, ТРЦ DREAM. Він очікує, що результати листопада 2021 будуть такими ж, як за аналогічний період 2020, можливо, навіть трохи кращими, адже в минулому листопаді ТЦ/ТРЦ не могли працювати через локдаун вихідного дня, а в цьому році обмеження не такі суворі.

«”Червона” зона 2021 року не має таких катастрофічних наслідків для нашого бізнесу, як періоди локдаунів, – коментує Олена Ємельяновська, директор з оренди, ТРЦ Blockbuster Mall. – Це, зокрема, тому, що ми створили всі можливі умови для відвідувачів ще до введення обмежень. Ми першими з усіх ТРЦ Києва відкрили центр вакцинації та пункт з експрес-тестами. Крім того, велася активна робота зі співробітниками ТРЦ і колективами наших орендарів стосовно обов'язкової вакцинації». Зазначимо, що продовження роботи ТЦ/ТРЦ у звичному режимі в період «червоної» зони можливо за умови наявності у працівників «зеленого» COVID-сертифіката.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №11(219) листопад 2021.