06.04.2023

Попит зріс, а ціни впали. Стан ринку офісної нерухомості Львова

Бізнес-кампус B01 в інноваційному парку LvivTech.City. ФОТО НАДАНЕ КОМПАНІЄЮ UDP

Через війну частина бізнесів релокувалася до західних регіонів України і до Львова зокрема. Підвищений попит на офіси в місті тривав декілька місяців, проте це не привело до дефіциту на ринку. Компанії віддавали перевагу приміщенням із ремонтом. Відповідно, бізнес-центри, які могли запропонувати такі офіси, зменшили частку вільних площ. Однак вакантність в об'єктах з приміщеннями у стані shell & core залишилась високою.

Текст: Єлизавета Молчанова

ОСОБЛИВОСТІ ПОПИТУ

За два пандемічні роки, 2020-2021, вакантність на офісному ринку Львова суттєво зросла з 1,5% до 17-19%. Наприкінці 2021 – початку 2022 гравці сектору відзначали пожвавлення попиту на фоні зовнішніх загроз. Так, через геополітичні ризики та напружену ситуацію на сході країни частина бізнесів розглядала можливість релокації до західних регіонів і почала цікавитися офісами у Львові, що згодом переросло в реальні угоди оренди. «Низка компаній, серед них Yalantis, Genesis, Ciklum та інші, переїхали до цього міста, що вплинуло на поглинання у 2022 році», – кажуть у консалтинговій компанії Colliers Ukraine. Водночас спостерігався й інший тренд: міжнародні бізнеси відклали плани щодо відкриття офісів у Львові. На той час, на початку 2022, іноземні компанії у зв'язку із загостренням ситуації через воєнну агресію рф брали паузу в переговорах.

Підвищений інтерес до офісних приміщень у Львові з боку релокованих бізнесів тривав декілька місяців після початку повномасштабної війни. Як зазначила Лілія Терентьєва, комерційна директорка БЦ Viking і БЦ Victoria Gardens Offices (обидва належать Dragon Capital), основний попит спостерігався з боку IT-компаній, які приїжджали зі східних і південних областей. «Попит від немісцевих бізнесів відчувався у квітні-червні 2022 року. Поодинокі запити є і нині. Але не можу назвати це системним трендом», – коментує Віталій Мельник, віцепрезидент UDP (компанія має три інноваційні парки в Україні, зокрема LvivTech.City у Львові). Водночас він відзначає поновлення активності міжнародних компаній, які готові відновлювати переговори, що розпочалися до повномасштабного вторгнення. Проте навряд чи цей тренд трансформується на конкретні угоди до закінчення війни.

Тимчасове підвищення попиту не привело до дефіциту офісів у Львові. Тенденція на цьому ринку була така, що компанії віддавали перевагу приміщенням із ремонтом. Що й не дивно. З одного боку, бізнесам потрібно було швидко перемістити команди до безпечніших місць із мінімальним впливом на робочі процеси. З іншого боку, в нинішніх умовах компанії оптимізують витрати, а тому не готові вкладати кошти в новий ремонт.

Відповідно, ті бізнес-центри, які могли запропонувати готові приміщення, зокрема й мебльовані, відчули більший попит і зменшили частку вільних площ. За даними Colliers Ukraine, у Львові в професійних офісних об'єктах з ремонтом загальний рівень вакантності не досягає 10%. Однак частка вільних лотів у бізнес-центрах з приміщеннями у стані shell & core перевищує 50%.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(226-227) лютий-березень 2023.

Передплата на журнал