18.02.2022

Офісна нерухомість Дніпра: все повертається на свої місця

Візуалізація проєкту БФК Ermolaev Center. ВІЗУАЛІЗАЦІЯ: ALEF ESTATE

Карантинні тренди призвели до турбулентності у девелоперській активності на ринку офісної нерухомості Дніпра, проте ситуація стабілізується. Основні гравці ринку продовжують будівництво початих бізнес-центрів і планують нові проєкти. Частина з них – це багатофункціональні комплекси з офісною складовою.

Текст: Тетяна Антонюк, Марина Паралюш

НАЗАД ДО ОФІСІВ

За останні три роки ринок офісної нерухомості Дніпра помітно активізувався. До цього, як розповідають у консалтинговій компанії Colliers Ukraine, він перебував у тривалій паузі, спричиненій кризою 2014 року. За її даними, у період із 2014 до 2018 року в місті не було введено в експлуатацію жодного професійного офісного центру, а за 2019-2020 роки обсяг професійних приміщень збільшився на 43%. Ще 40 000 м2 додалося у 2021 році. Проте карантинні тренди не оминули сектор офісної нерухомості Дніпра, зокрема, тимчасово вплинули на девелоперську активність. «Девелопери зупиняли будівництво, перестали проєктувати нові бізнес-центри та відклали інвестування. Але до кінця 2021 року все почало повертатися на свої місця, вже не було того панічного страху», – коментує Дмитро Харченко, співзасновник девелоперської компанії Vertex Group.

Позитивні настрої відзначають і в девелоперській компанії Alef Estate, адже, порівнюючи з 2020 роком, нині офісні об’єкти у Дніпрі більш адаптовані до нових реалій, викликаних COVID-19. За її даними, загалом пандемія спричинила інші наслідки на цьому ринку, ніж в офісному сегменті Києва. Наприклад, у період карантину дніпровські компанії меншою мірою використовували віддалений формат роботи, ніж столичні.

А ті, хто все ж запроваджував його, нині відновлюють увагу до офісів. «За два роки пандемії люди втомилися від дистанційної роботи. Тому зараз у Дніпрі дійсно спостерігається зацікавленість до офісних приміщень», – каже Ольга Келембет, директор з маркетингу девелоперської компанії ABV Estate. «Через деякий час усім орендарям потрібно було проаналізувати ефективність персоналу, який працює віддалено. І я впевнений, що якщо провести паралель з європейськими країнами або Японією, наприклад, де рівень самодисципліни всієї нації значно вищий порівняно з нами, то можна побачити, що в них ситуація набагато позитивніша, ніж у нас. На українців треба впливати постійно, підштовхувати та навіть провокувати виникнення ініціативи, щоб прогресувати й успішно витримувати конкуренцію. Це практично неможливо поза стінами офісу, де робота продуктивніша, а ефект синергії більший. Тому ми віримо в повернення співробітників до офісів», – додає Дмитро Харченко.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(221-222) січень-лютий 2022.