06.01.2022

Хто врятує недобудови?

Будівельний майданчик БФК INTERGAL CITY, Київ. ФОТО НАДАНЕ «ІНТЕРГАЛ-БУД»

Попри коронавірусні обмеження, їх негативний вплив на будівельний ринок вдалося згладити. Українські міста, особливо столиця, поповнюються новими об’єктами. Проте урбаністичний ландшафт неабияк псують недобудови, список яких може розширитися. Але успішні девелопери поки не поспішають прийняти додатковий тягар завершення проблемних об'єктів, оскільки все ще не мають підтримки на законодавчому рівні та преференцій від місцевої влади.

Текст: Яна Писарєва

НЕВТІШНА СТАТИСТИКА

За інформацією Конфедерації будівельників України, на початок 2021 року в нашій країні налічувалося близько 150 недобудованих об'єктів, майже половина з яких розташовані в Києві. Далі йдуть Київська й Одеська області, де нараховується понад 20 і 15 таких майданчиків відповідно. «У недобудовах різної стадії простоюють приблизно 20 000 квартир, за більшість з яких уже заплачені гроші, – каже Лев Парцхаладзе, президент Конфедерації будівельників України. – Всі ці об'єкти не тільки є джерелом дискомфорту ошуканих вкладників, але й неабияк псують вигляд міст». Окрім цього, занедбані майданчики завдають масу незручностей жителям прилеглих районів, навіть стають осередками небезпеки.

Наприклад, практично кожен мешканець столиці знає про хмарочоси, що розташовані на вул. Оноре де Бальзака, які прозвали «пізанськими вежами». Ці шість висотних будівель вже близько 20 років «прикрашають» житловий масив Троєщина в Києві. Ще один невтішний приклад – корпус театрального інституту на Львівській площі у столиці. Охочих знести цей недобуд не знайшлося. Але й завершити його ніхто не наважується. На жаль, каталог недобудов досить довгий і постійно поповнюється. Наприклад, у грудні 2019 року один із найбільших забудовників країни – «Укрбуд Девелопмент» – зупинив зведення своїх об’єктів. Після численних акцій протесту понад 13 000 ошуканих вкладників у житлові метри, Офіс Президента по суті зобов’язав компанію «Київміськбуд» взятися за добудову проєктів попереднього девелопера. Не встиг ринок трохи оговтатись, як восени 2020 року список недобудов поповнили ще три ЖК через банкрутство банку «Аркада». І попри те, що за майже два роки, що минули з початку ковідних обмежень, галузь адаптувалася і на більшості майданчиків в Україні тривають роботи, на думку експертів, поточна криза може призвести до появи нових недобудов. А за кожним із заморожених об’єктів, крім шахрайства чи банкрутства девелопера, ховаються історії особистих трагедій інвесторів, які залишилися без довгоочікуваного житла.

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ НЕДОБУДОВИ?

Таких причин є чимало. Це можуть бути і зовнішні ризики, які негативно впливають на роботу девелоперів (наприклад, кризові явища в економіці, недосконале законодавство, ринкові умови тощо), і внутрішні чинники, притаманні лише певній компанії.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №12(220) грудень 2021.

Передплата на журнал