06.09.2020

Архітектура охорони здоров’я			
Архітектура охорони здоров’я

ФОТО: MARK HADDEN

Дослідницький центр Biomedicum (Стокгольм) визнано найкращою будівлею 2019 року в Швеції. Наразі цей об’єкт разом із трьома іншими змагається за звання кращого проєкту охорони здоров’я в міжнародній премії MIPIM Awards 2020, лауреати якої будуть оголошені у вересні.

Текст: Єлизавета Молчанова


Biomedicum належить до найбільших біомедичних дослідницьких центрів у Європі. Він є частиною одного із провідних медичних університетів світу – Каролінського інституту, який розміщений у Стокгольмі у Швеції. Цей заклад відомий, зокрема, тим, що обирає лауреатів Нобелівської премії з медицини та фізіології.

Завдяки будівництву центру Biomedicum, що тривало з 2013 до 2018 року, в одному приміщенні об’єднались науково-дослідні відділення, які раніше були «розкидані» по всьому кампусу Каролінського інституту. Їхній плідній співпраці сприятиме вся інфраструктура й організація просторів центру, розробленого шведським архітектурним бюро C.F. Møller Architects, яке має майже 100-річний досвід проєктування наукових будівель. Наприклад, бюро є автором Орхуського університету, дослідницького центру Maersk Tower і лабораторії Pharma Science Building при Копенгагенському університеті в Данії тощо.


АРХІТЕКТУРА ЗДОРОВОГО СЕРЕДОВИЩА

Biomedicum складається з чотирьох 11-поверхових секцій загальною площею 65 000 м2, що побудовані навколо критого атріуму, який об’єднує їх у єдиний комплекс.

Архітектура будівель передбачає безліч просторів різної конфігурації та призначення. Звісно, основа центру – це лабораторії. Загалом у Biomedicum розміщено понад 20 дослідницьких приміщень, площа яких може сягати 1000 м2. Основною їхньою особливістю є відкрите планування, таким чином у єдиному великому просторі може працювати багато науковців. Таке рішення було розроблено для стимулювання та оптимізації співпраці вчених. Однак у Biomedicum передбачені й «закриті» лабораторії для окремих видів досліджень. Зокрема, є приміщення, що відповідає 3-му рівню біобезпеки*; у ньому можна проводити дослідження вірусу SARS-CoV-2 (COVID-19). Загалом лабораторії розроблені таким чином, щоб у майбутньому вони могли адаптуватися до нових потреб і технологічних можливостей.

Також у Biomedicum є офісні приміщення, кімнати для переговорів. Інфраструктуру доповнює конференц-зала на понад 200 місць для проведення науково-дослідних семінарів із різних дисциплін, конференцій, лекцій, інавгурацій тощо. Проєктом передбачено підземний паркінг і велопаркінг.


Продовження читайте в журналі Commercial Property №7(204) серпень 2020.