04.12.2023

Зелена відбудова України. Візія

Про відбудову України масштабно заявили в липні 2022 року, приблизно через чотири місяці після вторгнення. Згодом викристалізувався її головний принцип – Build Back Better, який передбачає передусім застосування новітніх технологій у відновленні країни. Хоча він основний, та не єдиний. Не менш важливими є принципи зеленої відбудови. Що це таке? Які фактичні кроки Україна здійснює в цьому напрямі? Які проблемні питання можуть виникнути у зв'язку із зеленою відбудовою?

Текст: Анжеліка Лівіцька, партнерка юридичної компанії Arzinger


Україна презентувала своє бачення повоєнної відбудови України на міжнародній конференції в Лугано (Швейцарія) 4-5 липня 2022 року, а робочі групи в межах Національної ради з відновлення підготували проєкт Плану відбудови України. Вказані документи вміщують посилання на зелену відбудову.

Але ще до повномасштабного вторгнення Україна заявила про бажання стати частиною Європейського зеленого курсу. Він, окрім сучасних тенденцій із декарбонізації економіки та інтеграції кліматичних питань в усі сфери політики, економіки та повсякденного життя громадян, пропонує зокрема й чіткі інструменти для громад, які сприятимуть їхній зеленій трансформації. До таких інструментів варто віднести Європейський кліматичний пакт, Новий європейський Баугауз, Угоду зелених міст, а також інші кращі практики міст ЄС, які можуть бути використані як для відбудови, так і для зеленого розвитку міст України.

Окрім того, у червні 2022 року Україна отримала статус країни-кандидата в ЄС, а це означає, що перед нами відкривається необхідність привести своє законодавство у відповідність до європейського й у сфері довкілля та зміни клімату.

Україна повинна запровадити зелену економіку, яка має бути низьковуглецевою та енергоефективною, природоорієнтованою, мати ефективне й чисте виробництво, збалансоване споживання та ґрунтуватися на таких засадах: спільна відповідальність, інноваційність, співпраця, солідарність, гнучкість і взаємозалежність. Розвиток має бути сфокусований на розширенні можливостей та виборі для національної економіки з використанням цільової та відповідної фіскальної політики.

Що таке «зелена відбудова»?

Насправді термін не є законодавчо закріпленим, проте широко вживається у пресі та політиками навіть на міжнародній арені.

Якщо розкривати зміст цього терміна, то він означає комплексний підхід до відбудови України, зокрема, який охоплює аспект енергоефективності, людиноцентричності та безпеки. Водночас варто не забувати й про євроінтеграційні зобов’язання України дотримуватися зеленого курсу.

Окрім того, всі ми розуміємо, що Україна має здійснювати відбудову з урахуванням усіх новітніх технологій, а не застарілими будівельними стандартами, які успадкувала ще з радянських часів. На світовій арені ця теза отримала назву «Відбудувати краще, ніж було» (Build Back Better).

Які фактичні кроки Україна здійснює в цьому напрямі? Які проблемні питання можуть виникнути у зв'язку із зеленою відбудовою?

Продовження читайте в журналі Commercial Property №4(232-233) жовтень-листопад 2023.

Передплата на журнал