04.03.2021

«Зелена» сертифікація – добровільно-примусово

В Україні «зелена» сертифікація будівель тільки починає набирати обертів. А от США та Велика Британія, які є країнами-піонерами та лідерами за кількістю сертифікованих проєктів, зробили наступний крок: для деяких категорій будівель отримання такого документа є обов’язковим. СР глибше досліджує міжнародну практику «зеленої» сертифікації разом із Веліславою Петковою, менеджером проєктів компанії CES clean energy solutions. 


Які країни є лідерами за кількістю проєктів «зеленої» сертифікації? Чому так?

У світі є більше десяти міжнародних систем «зеленої» сертифікації будівель. Окремо варто виділити два стандарти, які є найбільш визнаними та використовуються міжнародною спільнотою: перший – це BREEAM, розроблений у Великій Британії Науково-дослідним центром будівництва (BRE), другий – LEED, розроблений Американською радою із зеленого будівництва (USGBC).

Започатковані спершу як системи, що переважно впроваджувалися в регіоні походження, не дивно, що вони охоплюють норми, стандарти та кодекси своїх країн. Тому США та Велика Британія є лідерами за кількістю проєктів «зеленої» сертифікації. Однак за межами країн походження цих систем лідерами за кількістю LEED-сертифікованих проєктів станом на 2020 рік були:

1. Канада.
2. Китай.
3. Індія.
4. Бразилія.
5. Південна Корея.
6. Німеччина.
7. Тайвань.
8. Об’єднані Арабські Емірати.
9. Туреччина.
10. Швеція.

А от по системі BREEAM не готують рейтингові списки країн. Це пов’язано з тим, що є багато національних варіацій BREEAM, і порівняння між проєктами та встановлення рейтингу покаже доволі спекулятивний результат. Однак дослідження визначають, що в Європі система BREEAM переважає над LEED. Також сертифікації «зеленого» будівництва BREEAM надають перевагу в Іспанії, Швеції, Нідерландах, Франції, Бельгії та в багатьох країнах Східної Європи.

Однією з очевидних причин вибору системи оцінки «зелених» будівель є регіональний розподіл. Наприклад, багато країн, які перебувають у тісних економічних відносинах із США, віддають перевагу американській системі LEED, щоб задовольнити очікування іноземних інвесторів. Водночас стандарти та норми BREEAM виглядають жорсткішими для країн за межами Європи. З іншого боку, для країн цього регіону задоволення стандартів BREEAM є простішим, ніж виконання американських стандартів.

Чи є країни, де сертифікація обов’язкова для всіх будівель?

І так, і ні. BREEAM і LEED є переважно добровільними стандартами й інструментами оцінювання споруд. Однак у своїх країнах походження вони обидві є обов’язковими як для нових будівель державного сектора, так і для великих проєктів реконструкції. Наприклад, Адміністрація служб загального призначення у США зробила наступний крок і встановила LEED Gold як мінімальну вимогу для всіх нових федеральних будівель. Те саме стосується і BREEAM – чимало урядових організацій Великої Британії також встановлюють мінімальний рівень сертифікації BREEAM залежно від типу будівлі. Наприклад, Британський департамент у справах дітей, шкіл і сімей вимагає, щоб як мінімум нові будівлі та проєкти реконструкції відповідали рейтингу BREEAM Very Good для категорії шкіл та освітніх закладів.

Варто зазначити, що в обох країнах сектор комерційних будівель і наявний житловий фонд усе ще не підлягають обов’язковій сертифікації. Інші країни можуть затвердити свої національні версії схем сертифікації, але поки що на міжнародному рівні вони залишаються добровільними інструментами.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №2(210) лютий 2021.

Передплата на журнал