21.02.2020

Як розпочаті й уже проведені реформи позначаться на роботі бізнесу в 2020?

ФОТО: VB PARTNERS

У 2019 РОЦI В УКРАIНI В ЧЕРГОВИЙ РАЗ ВIДБУЛАСЯ ЗМIНА ВЛАДИ. ОЧIКУВАЛОСЬ, ЩО ЦЕ НАДАСТЬ МОЖЛИВIСТЬ ПРОВЕСТИ ШВИДКI Й ЕФЕКТИВНI РЕФОРМИ, ЯКI СПРОСТЯТЬ ВЕДЕННЯ БIЗНЕСУ Й ЗРОБЛЯТЬ ПРАВИЛА ГРИ ЧЕСНИМИ Й ОДНАКОВИМИ ДЛЯ ВСIХ. ТРАДИЦIЙНО ДЛЯ УКРАIНИ ПЕРШI ТА ГУЧНI КРОКИ БУЛИ ЗРОБЛЕНI В АНТИКОРУПЦIЙНIЙ СФЕРI, ПРАВООХОРОННIЙ I СУДОВIЙ СИСТЕМI, А ТАКОЖ У БОРОТЬБI З РЕЙДЕРСТВОМ.

Текст: Денис Шкаровський, адвокат, радник VB PARTNERS


АНТИКОРУПЦІЙНА РЕФОРМА


Початок роботи Вищого антикорупційного суду

Формування антикорупційного суду відбулося ще при «попередній владі», але він почав свою роботу 5 вересня 2019 року. До його складу увійшли 38 суддів, 9 із них – слідчі судді. Саме вони дають дозвіл на обшук, доступ до предметів. Право бути суддею отримали не лише діючі судді, але також вчені й адвокати. Вхід був закритий для правоохоронців і представників окремих органів влади. Бажаючі повинні були пройти анонімні перевірки знань і практичних навичок, багаторівневі психологічні тестування, співбесіди й аналіз їхніх досьє.

У цьому суді розглядаються справи, розслідування яких проводить Національне антикорупційне бюро (НАБУ) під керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Ці органи повинні розслідувати дії, вчинені вищими посадовими особами держави. Однак значна частина справ стосується й бізнесу – того, який працює з державою, афілійований з PEP*-ами чи виявився залучений у розслідування за збігом обставин.

З одного боку, коли бізнес – потерпілий від корупції, є можливість відносно швидко залучити чиновника до відповідальності. З іншого боку, якщо бізнес з якихось причин став учасником або стороною кримінального провадження – тиск буде відчутним.

Суд, його керівництво, самі судді постійно акцентують увагу на своїй незалежності та підкреслюють свою роль саме як незалежного арбітра, а не частини антикорупційної вертикалі НАБУ/САП.

Заразом, перші результати свідчать про певну лояльність до сторони обвинувачення і бажання відповісти на суспільний запит – посадити корупціонерів.

Перші п’ять місяців роботи суду показали тенденцію зростання активності антикорупційних органів щодо бізнесу. За моєю оцінкою, у 2020 році така активність тільки зросте.


Посилення відповідальності за незаконне збагачення

Протягом 2019 року відповідальність за незаконне збагачення була скасована (норма Кримінального кодексу України визнана неконституційною) і введена заново.


Продовження статті читайте в журналі №1(197-198) январь-февраль 2020.