07.09.2020

Все індивідуально

Юлія Щаслива, директор «ТЕК «Енергоінвест»

За словами Юлії Щасливої, директора* «ТЕК «Енергоінвест» (девелопер і керівна компанія київського БЦ Astarta Organic Business Centre), негативні тренди, спричинені COVID-19, спостерігатимуться на ринку офісної нерухомості ще деякий час. Зокрема, збережеться тенденція звернень орендарів за знижками. Орендодавці зазвичай розглядають такі випадки індивідуально.

Текст: Марина Паралюш 


Як переживає карантин Astarta Organic Business Centre? Чи вдалося зберегти в бізнес-центрі низьку вакантність?

Введення карантину, безумовно, вплинуло на весь ринок нерухомості, й Astarta Organic Business Centre – не виняток. Офісним об'єктам доводиться адаптуватися до реалій карантинного світу й реагувати на ті чи інші запити як наявних орендарів, так і потенційних.

Відвідуваність бізнес-центру резидентами зменшилася під час локдауну, і це цілком закономірно. Так, на період жорсткого карантину частина орендарів нашого БЦ перевели співробітників на віддалений формат роботи. Однак більшість компаній працюють в офісах повністю або частково, у деяких із них введений позмінний графік роботи.

Як керівна компанія ми зберегли партнерські взаємини з резидентами та свої позиції на ринку. Наразі у БЦ є одне вільне офісне приміщення на 175 м2, а вакантність – менше 1%*.


Фахівці прогнозують зростання вакантності та ротацію орендарів на ринку офісної нерухомості Києва. Чи можете Ви підтвердити або ж спростувати ці передбачення?

Зростання вакантності в бізнес-центрах – цілком очікуване. Компанії, бізнес яких суттєво постраждав від пандемії, очевидно, хочуть оптимізувати витрати. У бізнес-центрах укладено різні угоди оренди, з певними термінами, умовами розірвання тощо. Також є варіант надати «руку допомоги» резидентам завдяки тимчасовому зменшенню орендованих площ і передачі частини їхнього офісу в суборенду третім особам. Умовно кажучи, компанія, яка займає в БЦ два поверхи й перевела частину співробітників на віддалений режим роботи, може передати один із них у суборенду іншій компанії. Так вона зможе оптимізувати витрати на офіс, не порушить зобов'язань перед лендлордом і не втратить приміщення, в яке повернеться через певний час.


Чи були прецеденти розірвання договорів оренди в БЦ Astarta Organic Business Centre в період карантину? І чи підписуються зараз нові угоди оренди?

За період карантину жодне офісне приміщення в Astarta Organic Business Centre не звільнилося. Навіть більше, ми дозаповнюємо й так невелику вакантність. Ми бачимо попит на вільні площі та перебуваємо на фінальній стадії підписання угоди оренди офісного приміщення.

*На момент підготовки номеру до друку стало відомо, що Юлія Щаслива залишила посаду директора «ТЕК «Енергоінвест».


Продовження читайте в журналі Commercial Property №7(204) серпень 2020.