16.11.2022

Відновлення та ребрендинг. Максим Гаврюшин розповів про плани компанії Budhouse Group щодо ТРЦ FABRIKA

Щойно буде можливість, представники компанії Budhouse Group поїдуть до Херсона. Там у девелопера – торгово-розважальний центр FABRIKA. Через воєнні дії та окупацію міста цей об'єкт зазнав пошкоджень і був розграбований. Як розповів Максим Гаврюшин, операційний директор Budhouse Group, компанія планує поетапно відновлювати ТРЦ, водночас проведе і його ребрендинг. 

Після деокупації Херсона чи вже планували поїздку до міста, щоб ознайомитися зі станом ТРЦ FABRIKA?

Звісно, плануємо! Поїдемо, щойно буде можливість. Зараз у місто нікого не пускають. Дуже багато об'єктів заміновано, є проблеми зі зв'язком, електропостачанням, водою. Сподіваюсь, за тиждень вже буде така можливість.

Чи відомо, який стан об'єкта? Чи можете вже на цьому етапі оцінити руйнування та приблизні збитки у грошовому вираженні?

Весь цей час у ТРЦ FABRIKA перебували наші співробітники. Тому ми розуміємо стан об’єкта й знаємо, що там відбувалося.

Маємо повністю знищений фасад, через пожежу повністю зруйнована площа приблизно в 4000 м2, також внаслідок пограбування росіянами маємо значні пошкодження елементів інтер'єру, вітрин. Практично весь ТРЦ розграбовано. Приблизна вартість відновлювальних робіт оцінюється в $20 мільйонів.

Коли плануєте приступити до відновлення цього об'єкта?

Щойно буде така можливість з погляду безпеки. Варто зазначити, що це буде вже трошки інша FABRIKA. Ми зробимо новий фасад, навіть ще кращий, ніж був до війни. Також ми зробимо ребрендинг ТРЦ. Ми давно це планували, тому що пройшло вже 10 років з моменту його відкриття.

Можливо, є змога запускати об'єкт поетапно, як Ви це зробили у ТРЦ Nikolsky?

Так, запуск відбуватиметься в 2-3 етапи. Ми розуміємо, що 1-ша та 2-га черги ТРЦ мають незначні пошкодження, якщо не враховувати фасад. Тому ми можемо досить швидко відновити їхню роботу й паралельно відбудовувати фасад і 3-ю та 4-ту черги.

Як зараз відбуватиметься робота з орендарями? Чи починаєте вести перемовини, чи готові ритейлери відкриватися/повертатися до міста?

Так, ми зараз отримуємо дуже багато повідомлень, що орендарі хочуть і можуть працювати в Херсоні. Для багатьох це не просто відновлення бізнесу, це можливість показати, що компанія повертається до міста. Це можливість підтримати херсонців, нагадати, що ніхто про них не забув, що ми разом.

Які складнощі та ризики Ви зараз бачите щодо цього об'єкта: близькість до воєнних дій, неможливість оперативно провести відновлення, складний зимовий сезон тощо?

Всі вказані ризики є. Вони також є і в інших містах: Харкові, Запоріжжі, Миколаєві, Дніпрі тощо. Але практика показує, що навіть і в таких умовах можна працювати. Коли ми в квітні почали відбудовувати ТРЦ у Харкові, ніхто не вірив, що місто починає повертатися до нормального життя так швидко. Але незважаючи на обстріли, людей у Харкові щомісяця ставало все більше. Зараз там мешкає більше мільйона осіб, а ТРЦ Nikolsky вже майже повністю відновив роботу. Щодо Херсона, то, за оцінками, в місті нині близько 100 000 осіб із 300 000, що проживали до війни.

Дуже багато людей хочуть повернутися, але зараз це неможливо. Проте в найближчі місяці ми спостерігатимемо повернення людей, як це було в Харкові, та й навіть більше. На відміну від Харкова, житловий фонд Херсона практично не зруйнований.

За найоптимістичнішими прогнозами, коли може відновити роботу ТРЦ FABRIKA?

Це дуже важко сказати, враховуючи, що наші фахівці ще не були на місці. Також треба враховувати безпекову ситуацію та терміни постачання матеріалів. Важливим також є енергопостачання. За сприятливих умов, я думаю, частково можна запустити першу чергу вже у січні.

Фото надані компанією Budhouse Group