21.12.2020

Відкладений попит на заміську нерухомість

Авторська колонка Євгена Леськіва, засновника та керівного партнера компанії «КиївБудДевелопмент» (KBD.estate)

В один момент практично спорожніли офіси і більшість співробітників раніше великих бізнес-центрів стали працювати з дому. Кількість людей, які продовжують працювати дистанційно і після пандемії буде великою.

Життя в заміському будинку та віддалена робота значно зменшує ризики захворювання. Тим більше, що такий спосіб життя дає можливість вийти зі звичної схеми постійних переїздів між будинком і офісом. Те, що на початку було бажанням просто побути на природі, наразі вже є способом життя для багатьох жителів в мегаполісах.

Аналітики британського сайту з нерухомості Rightmove в середині жовтня 2020 року прийшли до висновку, що люди все частіше тікають із мегаполісів у передмістя.

Цінність такого способу життя стала настільки високою, що експерти деяких видань, зокрема Forbes і POLITICO, почали говорити про внутрішню міграцію та «смерть мегаполісів». Це й не дивно, адже при майже повній відсутності можливостей для подорожей і роботи вдома проведення часу за містом – найкраще, що може бути.

Головна вимога наразі – якість зв'язку інтернету та телефонії. Однак в Україні в маленьких містах і навіть передмісті зв'язок ще залишає бажати кращого. Також добре, якщо поруч є ліс, річка й інша інфраструктура.

На початку карантину і введення карантинних заходів у зв'язку з COVID-19, спостерігався застій на ринку оренди нерухомості, але після послаблення карантинних заходів відкладений попит на нерухомість дався взнаки, особливо на заміські котеджі та будинки. Він триває й досі.

Наразі складно прогнозувати яким буде масштаб і тривалість переїзду з великих мегаполісів, його динаміка буде залежати як від ситуації з COVID-19, так і від можливостей і бажання роботодавців розширювати офіси і бачити своїх співробітників частіше в режимі відеоконференцій. Проте, зростання цін на заміську нерухомість, на думку експертів, очікується на рівні 10-15%. Це пов'язано з тим, що відкладений попит на заміську нерухомість дався взнаки несподівано та виявився вищим за пропозицію.

Нових проєктів запускається дуже мало, а те, що вже було раніше запропоновано на ринку – розпродається. Вартість на нові заміські котеджі зростає відповідно до готовності такого об'єкта.

Найцікавішими для інвестування та життя є котеджні селища, оскільки створення такого інфраструктурного об'єкта – непросте завдання. Дуже важлива локація поруч із природою, наявність соціальних об'єктів, транспортної та іншої інфраструктури – додаткові переваги, які будуть пропонувати ті чи інші забудовники. Також покупці орієнтуються при виборі заміської нерухомості на якість будівництва.

Важливим критерієм для інвесторів, як і раніше, є економічна концепція, яка буде привабливою для покупців. Відповідно, можна прогнозувати, що попит на заміську нерухомість буде збережено в першій половині 2021 року. ℗