24.03.2023

Відбудова: кейс West Gate Logistic

Через воєнні дії 3 з 11 об’єктів, що входять до портфеля складської нерухомості компанії Dragon Capital, було зруйновано. У метрах квадратних це 116 000 із 391 000. West Gate Logistic (Стоянка, Київська область) – найбільший об’єкт компанії загальною площею 97 175 м2 – майже повністю зруйновано в березні 2022 року. Цей логістичний комплекс мав дві будівлі з офісами, складськими приміщеннями, холодильними камерами та приміщеннями мезоніну. Одну з них, меншу за площею та масштабами пошкоджень, було швидко відновлено й здано в оренду. Основну ж будівлю – повністю знищено. Дмитро Калінічев, комерційний директор Dragon Capital Property Management, детальніше розповів про втрати, відбудову та заповнення об’єкта.

Опишіть, будь ласка, яких пошкоджень зазнав об’єкт West Gate Logistic.

Для розуміння, комплекс West Gate Logistic складається з двох будівель: малого складу площею 7675 м2 і великого складу площею близько 89 400 м2.

Йшов другий тиждень повномасштабного вторгнення, більшу частину співробітників було евакуйовано, на місцях на наших об’єктах залишався персонал, що забезпечував їхнє безпосереднє функціонування. Орієнтовно 2 березня 2022 року загорівся великий склад; за непідтвердженою інформацією, основних руйнацій він зазнав внаслідок ворожого артилерійського обстрілу. Крім того, як стверджують очевидці, в ніч із 2 на 3 березня 2022 року окупанти здійснили авіаційний наліт на територію Київської області, під час якого на об’єкт скинули уламково-фугасну авіабомбу. Внаслідок цього було повністю знищено приміщення великого складу та вибуховою хвилею пошкоджено фасад малого складу, ступінь руйнації якого сягав 40%.

Яких збитків зазнала компанія?

Орієнтовна сума прямих збитків, завданих комплексу West Gate Logistic, становить $50 мільйонів, не враховуючи недоотримані доходи від оренди.

Як ухвалювалося рішення щодо відбудови, які чинники бралися до уваги?

Оцінивши масштаби руйнування обох будівель комплексу, зваживши економічну доцільність і ступінь пошкоджень несучих конструкцій, ми вирішили відновити до експлуатаційної придатності будівлю малого складу. Основним чинником для рішення щодо його відновлення стало те, що характер пошкоджень не був критичним, відповідно бюджет таких робіт становив менше 20% від вартості його побудови. Також ми розуміли, що поки є залишки будівельних матеріалів на складах постачальників, ми зможемо швидко відбудуватися та не втратити наших ключових орендарів. Крім того, через знищення низки логістичних комплексів у Київській області загалом на ринку виник дефіцит складських приміщень.

Читайте інтерв'ю повністю у виданні «Гід по українському ринку нерухомості 2023».

Фото надані компанією Dragon Capital