20.03.2023

Відбудова: кейс Nikolsky

Nikolsky (Харків) – один із тих ТРЦ, які були пошкоджені внаслідок воєнних дій і вже відбудовані та відновили роботу. Сам об’єкт працював із травня 2021 року, а в березні 2022 зазнав руйнувань. Максим Гаврюшин, операційний директор Budhouse Group, компанії-девелопера цього ТРЦ, детальніше розповів про втрати, відновлення об'єкта й результати роботи після його відкриття.

У березні 2022 року ракета влучила у ТРЦ Nikolsky. Яких пошкоджень зазнав об’єкт?

Так, 9 березня 2022 року о 22:30 російська ракета влучила в покрівлю ТРЦ. Внаслідок цього на 4-му поверсі виникла пожежа, яку вдалося локалізувати вночі. Ніхто з працівників об’єкта не постраждав, бо на момент влучання всі перебували в підземному паркінгу. Ракета влучила в технічний 5-й поверх ТРЦ, повністю знищила венткамеру на цьому рівні та пройшла ще через два перекриття – між 4-м і 5-м поверхом та між 3-м і 4-м. Наслідками влучання стали: значно пошкоджені купол, фасад, майже половина кліматичного та вентиляційного обладнання, скляні конструкції на фасаді та мультимедійні фасадні екрани. Також ТРЦ зазнав значних пошкоджень всередині – практично знищені скляні огородження атріуму, багато вітрин, оздоблення 2-4 поверхів, мультимедійні екрани, елементи декору.

Яких збитків зазнала компанія – у скільки оцінюєте прямі та непрямі втрати?

Загальна потреба на відновлення об’єкта (прямі збитки) становила близько $18 мільйонів. Непрямі збитки по ТРЦ Nikolsky, включно з втратами капіталізації, оцінюються за 2022 рік у близько $150 мільйонів. Якщо рахувати всі збитки, яких зазнала наша компанія по всіх проєктах, то сума перевищує $350 мільйонів. Сюди належать також потреби на відновлення ТРЦ FABRIKA в Херсоні, недоотриманий прибуток по всіх проєктах, втрата капіталізації по всіх проєктах, зупинення будівництва та перенесення відкриття нових проєктів тощо.

Як ухвалювалося рішення щодо відбудови ТРЦ, які чинники бралися до уваги?

Рішення про поступове відновлення ТРЦ було ухвалено у квітні 2022 року. На той час ще тривали роботи з оцінки обсягу пошкоджень і розробка відповідної проєктної документації. Але й без того було зрозуміло, що залишати об’єкт у такому стані не можна. Він фактично був незахищений від морозу та дощів. Тому залишати його в такому стані на зимовий період означало б ще більше пошкоджень і подальших витрат. Крім того, Харків дуже постраждав внаслідок обстрілів, у місті практично нічого не працювало. Місту потрібна була безпечна інфраструктура. Тому ми вирішили відкрити підземні поверхи із супермаркетом «Сільпо» та паркінгом, який є укриттям, й одночасно готувати до поновлення роботи інші поверхи. Оскільки торік у квітні місто ще активно обстрілювали, адже ворог був на невеликій відстані, на той час іще було незрозуміло, коли та скільки поверхів ми відкриємо надалі.

Коли почалися роботи з відновлення та коли завершилися? З якими складнощами стикнулися в процесі відбудови?

Роботи з підготовки -1 поверху тривали до двох місяців. Відкриття відбулось 17 червня 2022. Разом із продуктовим супермаркетом «Сільпо» та магазином побутової техніки й електроніки «Фокстрот» почали працювати близько 30 магазинів. Після деокупації значної частини Харківської області 23 вересня 2022 було відкрито 1-й і 2-й поверхи, а вже за місяць, 21 жовтня, і 3-й поверх ТРЦ. Відновлення 4-го поверху тривало ще до 18 листопада. Станом на початок 2023 року частина приміщень площею понад 1000 м2 на 3-му та 4-му рівнях все ще не працювали. Там ще тривали роботи з відновлення інженерних мереж, перекриття, фасаду. Основні складнощі в процесі відбудови пов’язані з великою кількістю повітряних тривог.

Читайте інтерв'ю повністю у виданні «Гід по українському ринку нерухомості 2023».

Фото надані компанією Budhouse Group