24.04.2020

Трансформація типології об'єктів нерухомості в нових умовах

Авторська колонка Андрія Яцентюка, засновника бюро архітектурних рішень Design Hub International 

Наразі передбачити й оцінити реальні наслідки пандемії коронавірусу для ринку нерухомості практично неможливо. Однак уже точно відомо, що вона призведе до зміни попиту на той чи інший тип нерухомості: деякі проєкти втратять позиції, й це необхідно враховувати і девелоперам, і архітекторам. Тренд на мультифункціональність, який зародився на західному ринку ще раніше, набиратиме популярності, адже для гравців сектора нерухомості це можливість створити гнучкий бізнес.

Мультитипологічність передбачає використання одного об'єкта під різні типи нерухомості. Це означає, що одна будівля, по-перше, може споруджуватися чи реконструюватися частинами або модулями. По-друге, конструктивна схема, сітка колон, висота поверхів, інженерія тощо проєктуються таким чином, щоб функціонально підходити під декілька типів нерухомості.

Фактично, поточний кризовий період може стати каталізатором настання нового етапу розвитку багатофункціональних будівель і комплексів. Ще перед карантином ми почали роботу над проєктом, у якому добре відображено проблематику нинішнього перехідного періоду. Він передбачає реконструкцію висотного офісного будинку в центрі Києва та його розширення шляхом спорудження другої частини з тією ж функцією. Під час реконструкції буде виконано зміну фасаду, оптимізацію планування, підвищення ефективності будівлі. Хоча цей проєкт передбачав розробку комплексної концепції відповідно до результатів маркетингового та фінансового аналізу, дослідження ринку тощо, проведених у докризовий час, наразі ми не до кінця впевнені, чи будуть результати актуальними на момент запуску будівельних робіт.

Рішення ми бачимо в адаптації проєкту до нових реалій і поєднанні двох функцій: офісної та апартаментів. При цьому ми можемо закласти такі рішення, що наповнення поверхів тою чи іншою складовою відбудеться після результатів аналізу ринку на момент запуску будівництва. Ця універсальна модель передбачає, що верхня частина проєкту може заповнюватись апартаментами, а нижня – офісами, і кількість поверхів з тією чи іншою функцією залежатиме від того, що диктуватиме ринок.

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №3(200) квітень 2020

Також читайте авторську колонку Андрія Яцентюка «Зміни в середовищі існування після COVID-19».