08.03.2021

Топ-5 помилок під час будівництва комерційної нерухомості

Мабуть, ні для кого не новина, що юристів кличуть для розв’язання проблем, коли вони вже виникли. І лише малий відсоток підприємців залучають їх на самому початку процесу створення бізнесу. Безумовно, у кожного з них є свої особливості, але є ті топ-5 помилок, які ускладнюють життя інвестору та девелоперу, а також суттєво впливають на успішність процесу будівництва: чи то коворкінгу, торгового центру, готелю тощо.

Текст: Володимир Копоть, співзасновник сервісу Monitor.Estate, керівний партнер ЮФ KopotLawyers


Зважаючи на власний і досвід моїх клієнтів, я виділив п’ять помилок під час будівництва комерційної нерухомості.

1. Відсутність партнерської угоди

У девелоперському проєкті все зазвичай починається з ідеї: що це має бути, яка концепція, локація, партнери, схема фінансування, продажу тощо. Є такий відомий вислів, що домовлятися потрібно на березі. Справді, проєкти, які розраховані на реалізацію у часі, мають мати чіткі домовленості між сторонами. Насамперед йдеться про інвесторів. Адже цілком можливо, що одна особа / компанія виступає в ролі фінансового партнера, повністю займається залученням грошових коштів і здійснює фінансування проєкту, інший партнер надає земельну ділянку чи інші доступні йому активи, третій – входить у проєкт зі своїми знаннями, досвідом і корисними контактами, четвертий – із навичками ефективного управління проєктами.

Для того щоб врегулювати інтереси всіх партнерів, необхідно чітко розуміти:

а) бізнес-модель, окупність проєкту та поточні витрати, які можуть бути в процесі будівництва та реалізації;
б) порядок виходу з проєкту;
в) умови, за яких партнерська угода має чи може бути переглянута;
г) порядок прийняття рішень;
д) обов’язки та відповідальність сторін.

Усе це може бути визначено в партнерській угоді (корпоративний договір, угода про співпрацю тощо). Але найголовніше, істотні умови співпраці мають бути враховані та врегульовані до старту проєкту.

Можливо, звучить банально, але чимало інвесторів підписують шаблонні (стандартизовані) документи, не вдаючись у деталі та специфіку проєкту. І вже в процесі будівництва виникає низка питань, які треба вирішувати: зміна проєкту, перевитрати бюджету (як наслідок – збільшення обсягів інвестування), погоджувальні процедури тощо.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №2(210) лютий 2021.