23.05.2022

Тетяна Суржик: як працює група «Епіцентр К» в умовах воєнних дій

Через воєнні дії в Україні група компаній «Епіцентр К» втратила три торговельні центри сукупною площею понад 59 000 кв. м у різних містах і п’ять магазинів у ТРЦ RETROVILLE в Києві. Ще низка торгових об’єктів зазнали різних за масштабами пошкоджень. У компанії вже заявили про наміри відбудувати всі зруйновані будівлі. Інші ж торговельні центри та гіпермаркети, а це майже 70 об’єктів, як повідомила Тетяна Суржик, перша заступниця голови ТОВ «Епіцентр К», продовжують працювати там, де це безпечно і для покупців, і для співробітників.

Вже понад два місяці в Україні тривають повномасштабні воєнні дії. Як працює мережа торговельних центрів «Епіцентр»? Що змінилося в її роботі за цей період? Скільки об’єктів відкрито нині?

Повномасштабні воєнні дії, безперечно, стали великим ударом для всього бізнесу в Україні. Водночас на гравцях сфери ритейлу лежить особливо важлива місія: в цих надскладних умовах продовжувати забезпечувати населення стратегічними продовольчими та непродовольчими групами товарів. Це глибоко усвідомлювали і власники, і топменеджмент, і весь трудовий колектив мережі торговельних центрів «Епіцентр» і гіпермаркетів «Нова Лінія». А тому ні на день не припиняли та продовжуємо працювати в максимальній кількості населених пунктів, попри небезпеку та ризики для життя. Усі, як єдиний злагоджений механізм, працюють задля єдиної мети – збереження життєдіяльності країни та, врешті-решт, остаточної перемоги. 

Нині торговельні центри продовжують працювати там, де це безпечно і для покупців, і для співробітників компанії. Станом на середину травня працювало 67 ТЦ «Епіцентр» і гіпермаркетів «Нова Лінія». Частина об’єктів тимчасово не працює через пошкодження й активні бойові дії в регіонах присутності. 

Хочу підкреслити, що значна частина ресурсів торговельних центрів «Епіцентр» з початку воєнних дій була спрямована на максимальну підтримку та допомогу ЗСУ та ТрО. Ми забезпечуємо їх необхідними товарами, транспортом, приміщеннями. На сьогодні загальна сума допомоги перевищила 300 мільйонів гривень. І, розуміючи відповідальність перед державою, ми продовжуємо справно сплачувати податки: за період лютого-березня їхній обсяг становив 1 мільярд гривень. 


Скільки об’єктів зазнали пошкоджень чи знищені повністю? Який масштаб пошкоджень, чи вдасться відновити будівлі?

Внаслідок бойових дій були повністю знищені три торговельні центри компанії «Епіцентр К»: у Бучі Київської області, Чернігові та Маріуполі Донецької області. Також внаслідок ракетного удару ми втратили п’ять магазинів у столичному ТРЦ RETROVILLE (Intersport, 4F, TAF, E.Pic та галереї «Деко»). У Харкові суттєво пошкоджено один із наших найсучасніших «Епіцентрів», який ми відкрили після реконструкції та розширення лише в кінці грудня. Низка інших наших об'єктів у різних населених пунктах також зазнала часткових пошкоджень. 


На яку суму нанесено компанії збитків?

Руйнація торговельних центрів у Маріуполі, Чернігові та Бучі – це мільярдні втрати для компанії. У міру можливостей ми фіксуємо та документуємо всі збитки відповідно до чинного законодавства. 

Втім, головною нашою цінністю завжди були й залишаються люди, які є єдиною великою родиною компанії «Епіцентр К». На жаль, з початком повномасштабної війни в нашому колективі вже є загиблі серед працівників. Це наші єдині непоправні та болючі втрати. 

Матеріальні збитки, завдані компанії внаслідок дій ворожих військ, відійшли на другий план. Тим паче, що зараз їх оцінювати надзвичайно складно. Активні бойові дії продовжуються у багатьох регіонах присутності компанії «Епіцентр К». Тому поки що для нас в пріоритеті – збереження людських життів, підтримка нашої армії та забезпечення доступу населення до необхідних груп товарів. 


Як працюють інші бізнеси групи компаній: онлайн-магазин, виробничі потужності?

Як і торговельна мережа «Епіцентр», онлайн-майданчик продовжує постачати українцям усі необхідні товари. Для того щоб забезпечувати безперебійну роботу онлайн-магазину, подекуди доводиться працювати 24/7. Проте ми цілком усвідомлюємо рівень відповідальності, який покладено на компанію в цей надзвичайно складний для країни час.

Ми робимо все від себе залежне для забезпечення виконання всіх онлайн-замовлень. Наша служба доставки не зупинялася та продовжувала роботу в усіх регіонах, де це було можливим. Також продовжуємо співпрацювати з низкою логістичних партнерів, які виконують доставку замовлень клієнтам. 

Щодо наших виробничих потужностей, то, на жаль, через активні бойові дії та обстріли ми були змушені повністю зупинити виробництво керамічної плитки в Калинівці Київської області. До війни цей керамічний завод вийшов майже на 100% потужність для забезпечення законтрактованих поставок як на внутрішній, так і на зовнішні ринки. Нині сподіваємося, що ситуація дасть нам змогу поступово відновити роботу ліній.


Як Ви забезпечуєте безпеку співробітників і покупців?

Ми постійно аналізуємо оперативну ситуацію і в разі неможливості забезпечення безпеки для працівників і відвідувачів швидко ухвалюємо рішення про призупинення роботи окремих об’єктів. Водночас графіки роботи ТЦ можуть також змінюватися у зв'язку з рішеннями місцевих адміністрацій про запровадження комендантської години. Для зручності відвідувачів ми щодня оновлюємо актуальний список відкритих ТЦ на офіційній сторінці компанії.


Розкажіть про волонтерську місію групи «Епіцентр К»: як компанія допомагає у цей час, що зроблено, що іще планується?

Ще з перших днів збройного наступу на столицю України засновники та керівництво компанії «Епіцентр К» визначили підтримку Збройних сил України пріоритетом №1. Фактично, всі наявні ресурси компанії – товари в торгових центрах, склади, транспорт – були направлені на ті чи інші потреби ЗСУ, ТрО та громадян, які потерпали від бойових дій. 

Крім цього, завдяки зусиллям компанії «Епіцентр К» у Києві був створений потужний гуманітарний хаб у співпраці з КМДА. За весь час роботи він опрацював уже понад 6300 тонн медичних товарів, ліків, продуктів харчування, одягу та засобів гігієни. Окремим напрямом роботи компанії стала всебічна допомога Бучі та Ірпеню в умовах жорстоких нападів ворога. Гуманітарна допомога до цих міст направлялася з різних куточків України та світу, і для її збереження група «Епіцентр К» надала свої склади, спеціальний інвентар, навантажувачі та вантажні автомобілі.

На заході країни наша компанія спільно з «Інтерспорт Україна» також організувала гуманітарний штаб. За місяць роботи він здійснив доставку та передав ЗСУ та ТрО одяг, взуття й теплі речі на суму майже 20 мільйонів гривень. Працівники компанії опрацьовують листи та щоденно відвантажують допомогу тим, хто її потребує.

У центральній частині Україні компанія «Епіцентр К» на прохання місцевої влади створила хаб, який цілодобово приймає біженців із Маріуполя, Бердянська, Мелітополя й інших гарячих точок. За весь період тут зареєстровано та надано першу допомогу близько 100 000 переселенців. 

Ми також продовжуємо активно допомагати Харкову, забезпечуючи ремонт і усунення аварійних ситуацій у житловому секторі міста. Крім цього, ми надаємо будівельні матеріали й інструменти, необхідні для розбору завалів. Окремо компанія працює над забезпеченням потреб рятувальників, лікарів та інших держслужбовців. Загальна сума допомоги Харкову вже перевищила 20 мільйонів гривень.