05.02.2021

Екологічність потребує відповідальності та підтримки

Модний нині тренд на екологічність скоро стане звичним – вважає Єгор Масленніков, засновник компанії «Строй Сіті Development». Запити на екологічне житло надходять девелоперу вже зараз. Для підтримки та масштабування цієї тенденції в Україні необхідна допомога від держави, дотримання екопринципів як забудовниками, так і кожною людиною окремо.


Яку роль відіграє екологічність у сучасних житлових проєктах України? Чи підтримують цей напрям українські забудовники?

Екологічність будівництва та турбота про довкілля загалом – це всесвітній тренд. На превеликий жаль, український ринок девелопменту ще не до кінця усвідомив проблему. Багатьом компаніям здебільшого важливіші обсяги будівництва, ніж піклування про екологію.

Втім, на ринку є забудовники, які усвідомлюють свою відповідальність за збереження довкілля. Це проявляється, наприклад, у застосуванні сучасних технологій, у намаганні найефективніше використовувати міський простір, не завдаючи йому шкоди, а навпаки – повертаючи до життя занедбані території. «Строй Сіті Development» є першою в Харкові компанією, яка взялася за такі складні проєкти, як ревіталізація промислових зон, які роками занепадали.

Нині «Строй Сіті Development» реалізує проєкт ЖК Urban City, де повністю ревіталізує територію занедбаного велозаводу, будівлі якого десятками років руйнувалися. Ми дамо нове життя цьому простору, побудувавши житловий комплекс, філософія якого відповідає запитам молоді – спорт, екологічність, сучасність і зручність.


Над якими ще проєктами Ви працюєте, притримуючись принципу екологічності та водночас збереження екосистеми міста?

Ми вважаємо, що реновація фактично тотожна екологічності, адже замість того, щоб зносити стару будівлю, витрачаючи на це енергію та ресурси, її можна відновити. Як приклад наведу проєкт, яким наша компанія дуже пишається, – це IT-park Manufactura. Для нас принциповим був саме концепт реновації, адже архітектура – це не лише елемент міської забудови, вона має приносити користь навіть після того, як втратила первинне значення. Тамтешня секція Space у минулому була борошномельною фабрикою, нині це серце сучасного IT-парку, навколо якого зведені абсолютно нові будівлі. Водночас історичний вигляд фабрики був повністю збережений, а занедбана територія навколо використана заново. Ось це і є принципом екологічності та раціонального використання міського простору.


Як часто інвестори, тобто покупці житла, цікавляться екологічністю того чи іншого проєкту? Чи збільшилися запити на екологічне житло за останні декілька років?

Здебільшого запит на екологічне житло зростає саме серед молоді, яка, на відміну від старшого покоління, більш свідомо ставиться до довкілля та майбутнього планети. Відповідно при купівлі житла молодь звертає увагу на те, як побудований комплекс, які технології використані, чи є вони енергозберігаючими, чи є навколо дому зелені зони та спортивні локації. На мою думку, за кілька років такий запит буде вже не просто модним, а звичним.


Як втілення екологічних принципів впливає на бюджет проєкту? Це збільшує чи зменшує витрати на будівництво та благоустрій території?

На це питання неможливо відповісти однозначно. З одного боку, використання сучасних технологій, які не шкодять довкіллю, коштує дорожче. Якщо йдеться про ревіталізацію чи реновацію – це здорожчує проєкт у рази. Адже, погодьтеся, значно простіше знести старовинну споруду до фундаменту та побудувати все з нуля. Але філософія нашої компанії полягає не в економії на історичних цінностях, а в їх збереженні. Саме тому ми залучаємо відомих архітекторів і спеціалістів найвищого рівня, які б допомогли нам максимально ефективно використовувати території забудови та розраховувати бюджет проєкту.

Тут ховається відповідь на друге питання. Якщо під час будівництва умовного ЖК ми не вирубали сотню дерев, не перекрили річку та не загнали її під землю, не порушили архітектурний ансамбль прилеглих територій, то, звісно, наші витрати на благоустрій значно зменшуються. Нам не потрібно заново вигадувати ландшафтний дизайн, ми просто його покращуємо, додаємо лоску та зручності.


Чи матиме тренд на екологічність розвиток в Україні? Що для його поширення має змінитися в державі?

Тренд на екологічність розвиватиметься, адже є запит на екологічну забудову, і він зростає. Як відомо, попит створює пропозицію. Тому девелоперам не лишається нічого іншого, як дотримуватися екопринципів. Однак тут дійсно потрібна підтримка на державному рівні – програми, які б стимулювали забудовників піклуватися про довкілля, а не створювати одна за одною однакові бетонні багатоповерхівки. Можливо, потрібен і жорсткий контроль із боку держави щодо збереження пам’яток архітектури. І найголовніше, що, на мою думку, має змінитися – це ставлення людей до екології та філософії власного життя. Адже ми всі живемо на одній планеті, тож від кожного із нас залежить, яким буде її майбутнє. ℗

Інтерв'ю опубліковане в журналі Commercial Property №1(209січень2020.