18.09.2023

Складський сектор: тенденції воєнного часу

Попри воєнний стан, сектор складської та логістичної нерухомості України поступово відновлюється, чому сприяють позитивні тренди в економіці та бізнесі. Активізувалося й будівництво проєктів, передусім на заході країни. Проте загальний рівень інвестицій у галузь – низький. Навіть після нашої перемоги мине ще 2-3 роки, поки відбудеться зростання потоку коштів у будівництво складів.

Текст: Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting


Складська нерухомість є важливим компонентом логістичної інфраструктури в Україні, що забезпечує стабільне функціонування бізнесу. Більшість об’єктів для зберігання та перевалки сировини, продукції і товарів зосереджені в містах, які мають розвинену транспортну інфраструктуру та зручний доступ до міжнародних транспортних коридорів.

ВОЄННІ ТЕНДЕНЦІЇ РИНКУ

Через стратегічне значення для економіки на початку війни саме склади були атаковані агресором. Внаслідок активних бойових дій була знищена велика кількість складів, доріг та інших об’єктів, що належать до логістичної нерухомості. За різними оцінками, руйнувань зазнало близько 20% потужностей для зберігання, найбільше постраждала Київська область. Це призвело до значних втрат сировини та продукції, що в них складувалися, порушення логістичних ланцюжків по всій країні та шокового стану для окремих бізнесів.

Проте протягом року частина об’єктів на звільнених територіях була відновлена, а інша – відбудовується зараз.

Тож основні тенденції розвитку та тренди логістичної нерухомості протягом 2022-2023 років формувалися під впливом війни в країні. До основних із них можна віднести такі.

• Зменшення сукупного попиту на нерухомість і відповідні послуги.

В перші місяці повномасштабного вторгнення спостерігалась динаміка зниження попиту на складські приміщення на сході, півдні, а також у центральних регіонах країни, що пояснюється ризиком втрати продукції, призупиненням ведення активної діяльності компаніями та скороченням товарообігу в цих регіонах до 40%. Така ситуація вилилась у зниження цін на оренду. Рекордне падіння ставок у цих регіонах було зафіксоване в березні-травні 2022 року, коли ринок складської нерухомості переживав найбільшу стагнацію. В цей час будівництво більшості об’єктів у таких містах, як Київ, Одеса, Дніпро та Харків, було заморожене.

Протилежна ситуація була у західних регіонах, де спостерігався максимальний попит, а ціни на оренду зросли в рази.

• Реструктуризація ринку логістичної нерухомості, переміщення логістичного попиту на захід України.

Вимушена релокація бізнесу в безпечніші регіони викликала потребу у складських і виробничих площах у західних областях України. Тут же були зосереджені гуманітарні хаби. Лідерами розміщення логістичних центр-хабів для зберігання гуманітарної допомоги були та є Львівська, Закарпатська й Волинська області. Тут, а також у Хмельницькій і Тернопільській областях спостерігався високий попит у першій половині 2022 року. Через різке його збільшення орендні ставки помітно зросли, наприклад, у Львові – до $10/м2/місяць (до війни – $6-7/м2/місяць), проте вони фіксувались на короткий період.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №3(230-231) липень-серпень 2023.