27.12.2020

Системність як панацея від криз

Єгор Масленніков, засновник компанії «Строй Сіті Development»

Підбивати підсумки 2020 року для компанії «Строй Сіті Development» приємно, оскільки за цей рік вона не відхилилася від графіків будівництва та навіть входила в нові проєкти. Єгор Масленніков, її засновник, каже, що вистояти кризу компанії допомогли системність і раціональність.

2020 рік став викликом для всіх. Розкажіть, як пережила його будівельна галузь країни загалом? Були прогнози, що пандемія виведе з ринку слабкіші та несистемні компанії. Чи відбулося це?

Дійсно, поточний рік став показовим для майже всіх напрямів бізнесу. Криза суттєво змінила економічну ситуацію, вдарила по бізнесу, найбільше – по малому. Втім, саме будівельна галузь встояла. І саме криза стала таким собі «лакмусовим папірцем» для деяких девелоперів. Великі стабільні компанії почали раціональніше використовувати ресурси – економічні, інтелектуальні, трудові, оптимізували процеси та завдяки цьому не просто вижили, а стали ефективнішими. На початку першого локдауну нам у «Строй Сіті Development» довелося будувати з нуля логістику, організовувати перевезення робітників на об’єкти. Але цей процес відбувався швидко завдяки тому, що ми – системна компанія.

А от несистемні гравці не були в змозі забезпечити продовження будівництва своїх об’єктів. Утім, потрібно бути чесними, девелопмент постраждав найменше. Так, з ринку пішли слабкі компанії, однак їх було небагато.

Чи відрізнялася ситуація, спричинена пандемією коронавірусу, на харківському ринку від київського, де працює компанія «Строй Сіті Development»?

На харківський сегмент будівельної галузі коронакриза вплинула чи не найменше. Там немає компаній «мильних бульбашок», які зводять декілька об’єктів і зникають із ринку, як, наприклад, у Києві. Всі харківські забудовники системні, давно працюють, тож, попри кризу, вели роботи на своїх майданчиках у тому ж режимі. Під час першої хвилі локдауну в усіх впали продажі, але згодом їх обсяги відновилися і досягли докарантинних показників.

Компанія «Строй Сіті Development», як здається, досить упевнено ввійшла в карантин. Які поради Ви б дали гравцям ринку нерухомості для того, щоб із мінімальними втратами вистояти кризу?

Я не стану стверджувати, що складнощів не було. Та «Строй Сіті Development» – стабільна компанія, яка під час карантину не зупинила будівництво на жодному об’єкті. А нині ми реалізуємо відразу п’ять проєктів у Харкові. Це ЖК Dixie, Urban City, Urban One Sumskaya Apartments і High Hills, які належать до різного класу житла, а також IT-парк Manufactura. На своєму прикладі ми показуємо те, як вистояти кризу. Ми маємо запас міцності, нам вдалося акумулювати стабілізаційний фонд, який був використаний у період карантину. Також із постачальниками ми домовилися про отримання товарного кредиту, що дало змогу підтримувати будівництво.

Наша особлива гордість – це міцні стосунки з підрядниками. Вони будувалися роками на довірі, карантин зміцнив їх ще більше. Адже багато хто з партнерів пішов нам назустріч і погодився на оплату за принципом бартеру – наприклад, готовими квадратними метрами в уже побудованих об’єктах.

А ще ми не забули про те, чого прагнуть наші клієнти. Погодьтеся, за час пандемії суттєво змінилося ставлення людей до безпеки. Ми аналізуємо нові тренди, бачимо, як змінився етикет спілкування, тож на період карантину запустили онлайн-консультації та навіть більше – організували виїзну інкасаторську групу, яка могла приїхати додому до клієнта, прийняти в нього платіж і видати відповідні ордери.

Наскільки складним був цей рік для Вашої компанії? Що із запланованого вдалося реалізувати?

За час карантину ми розробили й анонсували проєкт High Hills в унікальному для Харкова сегменті преміумкласу. Це будуть дві висотні башти, поєднані стилобатом. Ще до карантину ми планували запуск цього об’єкта навесні. Втім, коли почався локдаун, ми вирішили, що буде недоцільно виводити на ринок такий складний і дуже затратний проєкт, коли в людей, наших потенційних інвесторів, є нагальніші потреби. Неможливо в умовах кризи, коли країна бореться за здоров’я нації та виживання, дати гідну оцінку такому комплексу.

Але в тому, що ми трохи пригальмували цей проєкт, я бачу й переваги. У нас з’явився час детальніше його пропрацювати і з погляду архітектурних рішень, і з погляду планування. Ми переглянули додаткові сервіси, які були заплановані в High Hills, навіть внесли зміни в те, якими оздоблювальними матеріалами будемо користуватися.

Усі інші проєкти будуються за планом. Наприклад, навесні ми здамо дві секції комплексу IT-парк Manufactura – Space і Place. Також у 2021 році завершимо ще один наш об’єкт – ЖК Dixie.

Зрозумівши, що нині не варто очікувати запиту на преміумсегмент, ми запустили проєкт класу економ – ЖК Urban City. І саме він дуже активно продається. Ми вивели його на ринок у короткий термін і не прогадали. Навесні плануємо здати першу секцію першого будинку, вже приступаємо до впорядкування території.

Цього року Ви оголосили про участь у завершенні двох житлових комплексів корпорації «Укрбуд» у Києві. На якій стадії робота над цими проєктами?

Насправді об’єктів уже три. 30 жовтня ми уклали угоду про завершення бізнес-центру LEVEL, будівництво якого «Укрбуд» заморозив у 2019 році. Нині запущені всі необхідні процеси, внаслідок яких БЦ буде переданий нашій компанії.

Активні ж роботи ми ведемо на двох об’єктах – це житлові комплекси «Голосіївська Долина» (раніше – «Паркова Долина») та Crystal Residence (колишній Crystal House). Ми провели ребрендинг, не лише дали проєктам нові імена, а й кольорову гаму, яка, на нашу думку, краще передає філософію цих комплексів. Ми маємо затверджені графіки їх будівництва, яких дотримуємося. Так, нині в ЖК «Голосіївська Долина» активно зводяться два будинки, ми нарощуємо поверхи, заливаємо моноліт. Уже в травні 2021 року плануємо ввести в експлуатацію перший із них. У ЖК Crystal Residence також тривають роботи, ми вийшли на ті показники, про які домовилися з інвесторами в межах нашого меморандуму та надалі плануємо будувати згідно з термінами.

Як карантин вплинув на ціни на житлову нерухомість і попит на неї?

Ми розуміємо, що карантин суттєво вдарив по кишенях клієнтів, саме тому останні 10 місяців постійно пропонували акційні ціни на наші об’єкти, робили зручнішими умови купівлі на виплат, пропонували різні форми оплати, робили все для того, щоб стимулювати людей інвестувати саме в житлову нерухомість. Те, що ми вчасно змінили маркетингові стратегії, дало нам змогу зберегти попит.

На початку карантину прогнозування було неможливим через новизну ситуації. Однак нині гравці ринку мають досвід роботи в цих умовах. Що, на Вашу думку, відбуватиметься у секторі нерухомості у 2021 році?

Сподіваюсь, що 2020 рік залишиться в нашій пам’яті, як страшний сон, і скоро ми забудемо і про пандемію, і про всі складнощі, які були з нею пов’язані. Цей рік дійсно навчив нас усіх багато чому як у плані бізнесу, так і повсякденного життя. У 2021, сподіваюсь, людство трошки оговтається від кризи, буде винайдена ефективна вакцина проти COVID-19, ситуація стабілізується. Наступного року може проявитися відкладений попит на нерухомість: у потенційних покупців зникне страх за майбутнє, вони знову почнуть активно вкладати гроші в цей сектор.

Які плани «Строй Сіті Development» на 2021 рік? Чи розглядаєте можливість інвестицій у ті сектори нерухомості, в яких ще не представлена компанія?

«Строй Сіті Development» ніколи не будувала, як усі. Наша компанія – великий прихильник урбаністики. Ми прагнемо робити наші міста комфортними та красивими. Наша мета – розумний простір з унікальними будівлями, які органічно вписуються в наявну архітектуру. Міркуємо над тим, щоб реалізувати в Харкові так звану квартальну забудову, місто в місті. Такі проєкти популярні в Європі, вже зводяться в Києві. У Харкові ми хочемо стати першими та кращими. Також прагнемо звести найвищу будівлю в місті, щонайменше на 30 поверхів, але це поки лише ідея для проєкту. До того ж у Харкові фактично вільна ніша так званих будинків клубного типу, тому наша компанія планує вже наступного року спробувати свої сили й у цьому сегменті. ℗

Інтерв'ю опубліковане в журналі Commercial Property №11(208грудень 2020.