12.06.2023

Ринок кінотеатрів: криза після кризи

Заледве оговтавшись від пандемії та її впливу, коли кінотеатри працювали в умовах карантинних обмежень, стикалися з перенесенням прем’єр, скасуванням фестивалів, відкладенням зйомок нових фільмів, що негативно позначалося на їхній діяльності, почалася повномасштабна війна. Індустрію знову охопила криза та нові виклики: вимушене тимчасове закриття об’єктів, руйнування, обмеження роботи через комендантську годину, повітряні тривоги та відключення електроенергії.

Текст: Ельміра Гулуєва, аналітик компанії Pro-Consulting

ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКЛИКІВ

Повномасштабне вторгнення росії в Україну призводить до значних матеріальних втрат українського бізнесу. За даними Держстату, інфляція у 2022 році становила 26,6%. Для розважальної галузі – це ще один виклик після кризи пандемії COVID-19, коли карантинні обмеження спричинили скорочення прибутку. Для кіноіндустрії проблемами стали не лише карантинні обмеження щодо відвідування кінотеатрів, а й перенесення прем’єр, скасування фестивалів, відкладення зйомок нових фільмів.

Проте ситуація поступово покращувалася, у представників галузі були великі плани й оптимістичні погляди на 2022 рік, та майже одразу після повернення до нормальної роботи почалась повномасштабна війна.

До її початку, а саме станом на кінець 2021 року, в Україні, за даними Media Business Reports, функціонували 198 кінотеатрів на 663 зали, з них більшість – мережеві. Трійка найбільших операторів ринку за кількістю залів – це MULTIPLEX, «Планета Кіно» та Filmax.

З першого дня повномасштабних бойових дій всі кінотеатри країни припинили роботу. Деякі з них були зруйновані внаслідок атак, зокрема об’єкти в Києві, Харкові, Чернігові. В окупованих і прифронтових регіонах опинилося більше чверті всіх кінотеатрів (49, без урахування Києва).

Проте вже в березні 2022 року частина закладів, розташованих у західних регіонах, почала відновлювати роботу. Поступово відкривалися кінотеатри навіть в наближеному до лінії фронту Харкові – станом на грудень минулого року в місті працювали три об’єкти.

Мережеві кінотеатри зменшили ціну квитка та працювали, зі слів керівництва, без прибутку. Окремі об’єкти організовували безкоштовні сеанси для дітей-біженців. Деякий час для українського глядача були недоступні світові прем’єри, демонструвалися лише старі фільми, проте вже торік у травні були досягнуті домовленості з дистриб’юторами іноземних фільмів щодо прокату в Україні.

Окремою проблемою як для власників кінотеатрів, так і для відвідувачів стали повітряні тривоги. В разі оголошення про небезпеку сеанс переривається, всі глядачі та співробітники мають пройти в укриття. Різні кінотеатри встановили свої «дедлайни», але вони схожі: якщо повітряна тривога триває менше 20-30 хвилин, сеанс відновлюється, а якщо довше – відвідувачам пропонують обрати інший сеанс. Така схема роботи часто незручна для глядачів, тому попит на відвідування сеансів тримався на рівні помітно нижче довоєнного.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №2(228-229) квітень-травень 2023.