19.12.2022

Промислове будівництво України: на які нові проєкти чекати?

Через повномасштабне вторгнення поточне промислове будівництво в Україні зупинилось. Після завершення першої стадії війни та деокупації низки областей почалось поступове відновлення реалізації проєктів. Однак переважно підприємства не створюють нові об’єкти, а намагаються завершити ті, над якими працювали раніше. Але є й такі, які розробляють нові плани. Презентуємо огляд майбутніх проєктів. 

Текст: Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting

Інвестиційний клімат в Україні протягом останніх трьох років залишався на негативному рівні, що прямо позначалось на стані промислового будівництва.

Так, спочатку пандемія коронавірусу обвалила ділову активність, що суттєво нашкодило економікам країн, що розвиваються, і це була глобальна тенденція. 

За нею слідував 2021 рік відновлення, проте ближче до його кінця проявились інші тренди. Починаючи з серпня, зростала вартість енергоресурсів, зокрема газу, і через підвищення логістичних і виробничих витрат інвестори почали переоцінку інвестиційної привабливості української економіки. Переробна промисловість є досить капіталоємною. Проте Україна завжди вигравала завдяки низькій вартості ресурсів, зокрема людських та енергетичних, порівнюючи з іншими країнами. Однак це змінилось, коли торік у вересні почалось зростання цін на газ, а місяцем пізніше – активна інформаційна кампанія про можливе повномасштабне вторгнення росії в Україну. Це змусило інвесторів зменшити апетит до ризиків і змінити плани з будівництва заводів в Україні, що уповільнило появу нових таких проєктів. 

З початку повномасштабного вторгнення, очевидно, ситуація погіршилась. Поточне будівництво зупинилось під ризиком обстрілів, а відкривати нові потужності в країні, в якій триває війна, – занадто ризиковано для інвесторів.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №3(224-225) жовтень-листопад 2022.