01.08.2020

Проблеми зеленої сертифікації – чи вдалося українським девелоперам розібратися з ними?

Ірина Суходуб

Інтерес до зеленої сертифікації з боку девелоперів та інших замовників пожвавився. Відчувається, що ринок наблизився до того, щоб зелені будівлі стали практикою українського сектора нерухомості. Що стримувало його раніше? Чи вдалося подолати проблеми зеленої сертифікації в Україні? Проаналізуємо, наскільки ми просунулися у їх вирішенні.

Текст: Ірина Суходуб, фахівець з моделювання та зеленої сертифікації будівель iC consulenten, доцент кафедри теплотехніки та енергозбереження КПІ ім. Ігоря Сікорського


1. Нерозуміння чіткої структури витрат на реалізацію проєкту на етапі його планування.

Вихід із цієї ситуації – у комплексній попередній оцінці проєкту, під час якої консультант підсумовує всі типи витрат, які будуть пов'язані з процесом сертифікації. Такий аналіз проводиться як углиб – порівняння різних рівнів сертифікації в межах однієї системи, так і вшир – порівняння різних систем (зазвичай, LEED і BREEAM). Це дає змогу уникнути неприємних сюрпризів при реалізації проєктів.

Також позитивні кейси та поширення результатів сертифікованих проєктів можуть допомогти в розумінні реальних витрат на процес сертифікації.

2. Нерозуміння плюсів будівництва проєкту за зеленим стандартом.

Інформаційних заходів, які проводили зацікавлені сторони, і статей у профільній пресі виявилося досить, щоб девелопери включили зелену сертифікацію до порядку денного. Хтось на рівні глибокого вивчення теми в іноземних джерелах, хтось на рівні прорахунків, а хтось – і в реалізації зелених проєктів.

Можна сказати, що наразі девелопери все ж бачать вигоду будівництва зелених об'єктів, передусім з точки зору збільшення вартості активів, а також маркетингової/репутаційної складової та залучення конкретного фінансового партнера.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №6(203) липень 2020.