12.09.2021

Проблема правового режиму таунхаусів

Попри те, що таунхауси на ринку нерухомості України мають доволі велику популярність, говорити наразі про наявність чіткого нормативно-правового регулювання їх правового статусу, на жаль, зарано. Однак привабливість інвестування в такі об’єкти та перспективи розвитку відповідного житлового сектора все ж активізували спроби законодавця поліпшити стан речей у цій сфері.

Текст: Василь Шеретько, старший юрист юридичної фірми «Антіка»

Спробуємо розібратися в особливостях правового регулювання таунхаусів, а також проблемних питаннях, які дотепер залишаються неврегульованими та на практиці можуть створити певні складнощі для потенційних інвесторів.

ДБН: ТАУНХАУС – КВАРТИРА ЧИ БУДИНОК?

Відповідно до ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення» багатоквартирний житловий будинок може бути зблокованого, секційного, коридорного, галерейного та терасного типів. Зблокований житловий будинок визначається як будівля квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю. Додає ясності в розумінні таунхаусів саме як зблокованих житлових будинків п. 6.7 ДБН Б1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території», згідно з яким виокремлюється блокована житлова забудова Ж-3 (зона блокованої забудови), яка призначається для розташування зблокованих житлових будинків до трьох поверхів з виходом із кожної квартири на земельну ділянку.

Наведений підхід дає змогу розглядати таунхауси як багатоквартирні житлові будинки зблокованого типу, які складаються з квартир з окремими виходами на земельну ділянку. При такому підході потенційним інвесторам пропонується до продажу не окремий будинок з власною земельною ділянкою, а квартира. Хоча з неї є окремий вихід на прилеглу земельну ділянку, однак фактично остання належатиме власникам усіх квартир на праві спільної сумісної власності або взагалі перебуватиме у користуванні співвласників (у разі будівництва таунхаусів на земельній ділянці комунальної/державної власності) з усіма притаманними цьому особливостями та наслідками. Зокрема, неможливо самостійно (власником квартири) визначати спосіб використання чи навіть естетичного оформлення прилеглої території.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №8(216) серпень 2021.