07.06.2021

Порівняльний аналіз: фасіліті-менеджмент в Україні та Польщі

Авторська колонка Сергія Козолупа, генерального директора групи компаній «Клінінг Про-CPG»

Ринок фасіліті-менеджменту в Україні продовжує розвиватися, хоча його ще не можна назвати прогнозованим і стабільним. Внутрішня конкуренція залишається високою, а маржинальність низькою, як і в Європі.

Нещодавно Polska Rada Facility Management опублікувала цікавий аналітичний звіт щодо розвитку ринку послуг з управління та експлуатації нерухомості (FM) й оцінки вартості галузі за 2008-2019 роки. В Україні ж, на жаль, поки немає такої аналітики.

Так, у Польщі обслуговування різних об’єктів – це важлива частина сектора послуг національної економіки. Однак, судячи з аналітики, ринку бракує прозорості та доступу до структурованих даних, так само як і в Україні.

Для проведення аналізу польського ринку було відібрано 58 компаній із доходом понад 1,1 мільйона євро, які працюють тільки в корпоративному секторі. За основу оцінки взято річний дохід і кількість працівників. Кількість компаній галузі на кінець 2019 року становила 16 958, але тих, у яких працюють більше 10 співробітників, – лише 4342. Їхній дохід становить 10,6 мільярда євро. Варто зазначити, що компанії, які надають послуги індивідуальним клієнтам, не враховувалися.

Вразило те, що в Польщі кількість людей, що працюють у галузі FM, становить 630 000 осіб (за даними Польської ради з управління об'єктами, консалтингової компанії Hays і служби підбору персоналу Pracuj.pl). За 11 років загальна ємність цього ринку виросла з 12,6 до 26 мільярдів євро, а послуги з аутсорсингу – з 4,6 до 10,5 мільярда євро, а це більш ніж удвічі. Крім того, чітко прослідковується збільшення переходу з внутрішнього сервісу до залучення сторонніх компаній для надання спеціалізованих послуг фасіліті-менеджменту.

Величезну нішу, а саме 29%, становлять маклерська, рієлторська, орендна й інші види діяльності, а частка безпосередньо наданих послуг FM поділяється так: Soft FM: клінінг та озеленення – 26%, охорона – 16%; Hard FM: технічне обслуговування, кондиціювання, вентиляція – 10%, дрібні ремонти – 7%.

Варто зауважити, що сфера клінінгу й озеленення в Польщі в 1,6 раза більша, ніж сегмент охорони. В Україні ситуація кардинально інша. Ринок охорони вчетверо більший, ніж сфера клінінгу й озеленення.

Польський ринок фасіліті-менеджменту вже виходить із фази розвитку та переходить до фази розвиненої галузі; це пов'язано з тим, що FM у Польщі існує вже більше 20 років. В Україні він все ще розвивається, проте має неабиякий потенціал. Якщо наша економіка зберігатиме відносну стабільність, тоді можна прогнозувати зростання ринку фасіліті-менеджменту на рівні 20% щороку.

www.cpg.fm

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №5(213травень 2021.