24.12.2020

Підсумки 2020 року: від шоку до адаптації

Авторська колонка Андрія Яцентюка, засновника бюро архітектурних рішень Design Hub International

2020 рік для всіх однозначно був часом випробувань, невизначеності й адаптації. Занурившись у цей період у створення концепцій і проєктів комерційної нерухомості різної типології, починаючи з маркетингового аналізу, розроблення проєктних рішень чи аудиту наявних проєктів і завершуючи побудовою їхньої фінансової моделі, можна описати підсумкову ситуацію 2020 року для Києва.

ГОТЕЛІ. Падіння пасажиропотоку в аеропортах на близько 70% спровокувало зниження заповнюваності готелів до рівня 15-20% у жорсткий карантинний період і в більш вільний – до 30-35%. Для порівняння: завантаження в докарантинний період становило 53%. Це призвело до необхідності таким об’єктам впроваджувати нові формати. Для цього до готельної функції додавалася офісна/коворкінгова складова чи сервісні апартаменти.

Зворотною стороною падіння пасажиропотоку для країни стало те, що це дало певний імпульс розвитку внутрішнього туризму. Особливо це стосується великих курортів України. В Буковелі, зокрема, почався активний благоустрій територій, над частиною яких працює DHI.

ОФІСИ. В офісному сегменті спостерігається падіння динаміки поглинання на майже 50%. Як наслідок – профіцит площ, що здаються в оренду тільки в новобудовах – 30 000 м2, та зростання середньої вакантності в професійних БЦ Києва до 10%.

У зв’язку з поточною ситуацією, для мінімізації ризиків на цьому ринку поширюється тренд поєднання декількох функцій в одній будівлі. Наша компанія наразі працює над двома такими проєктами. В одному кейсі – апартаменти й офіси, в іншому – готель і торговий центр з можливістю облаштування одного офісного поверху.

НОВІ РЕАЛІЇ ПРАЦІ. Найпомітнішим трендом у сфері архітектурних послуг став перехід співпраці із замовниками в онлайн-формат, що дало мені змогу працювати довготривалий період із Нідерландів, такої можливості раніше не було. Також суттєво скоротилася кількість друкованих матеріалів. Нині 90% усіх обговорень і презентацій проходять на цифровому екрані та в онлайн-режимі. Однак це економить багато часу як для архітекторів, так і замовників.

З підсумків 2020 року для нашої компанії, ми раді завершенню 4-річної роботи над великим проєктом ТРЦ і БЦ RETROVILLE. Він успішно працює та став єдиним ТРЦ, відкритим у поточному році в Києві. Також ми отримали Grand Prix від 5 Проєкт року FunderMax в Україні 2020 за створення екстер’єру цього об’єкта. Ми дуже пишаємося нагородою та командою, яка працювала над RETROVILLE.

2020 рік приніс багато змін у сектор архітектури та змусив усіх працювати ще більш плідно. Проте всупереч усім занепокоєнням, гравці ринку швидко адаптувалися до нових реалій і з надією на краще крокують у наступний рік. ℗

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №11(208грудень 2020.

Читайте також авторські колонки Андрія Яцентюка «Нова роль архітектора − творчий керівник» і «Design Hub International: Архітектура туризму».