28.07.2020

Перші кроки запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва

Авторська колонка Олександра Буртового, партнера юридичної фірми «Антіка»

Останнім часом в Україні проводиться активне реформування будівельної галузі, початок якого було закладено ще в Законі України від 17 жовтня 2019 року №199-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва». Однією з головних особливостей реформи є максимальне, де це можливо, переведення усіх бюрократичних процесів у будівництві «у цифру» задля уникнення корупційних ризиків. Законом №199-ІХ, серед іншого, передбачено створення та поетапне запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (Електронна система) – з 01.12.2020 до 12.12.2022 року.

1 липня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №559 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» (Постанова №559).

Постанова №559 передбачає запровадження черги Електронної системи, через яку надаватимуться електронні адміністративні послуги для учасників будівництва. Надання адміністративних послуг здійснюватиметься через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія». Строк реалізації експериментального проєкту запланований у період з 6 липня до 30 листопада 2020 року, хоча станом на середину липня він усе ще не запрацював і перевірити, наскільки Електронна система наповнена даними, було неможливо.

Постановою №559 затверджені також Порядок проведення експериментального проєкту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (Порядок проведення проєкту) та Порядок ведення першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва під час реалізації експериментального проєкту (Порядок ведення Електронної системи).

Згідно з Порядком ведення Електронної системи під час дії експериментального проєкту через електронний кабінет можна буде здійснювати, зокрема, подачу документів щодо виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію завершених будівництвом тих об’єктів, зведення яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, і об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із незначними (СС1), середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками. Крім того, вказаним порядком встановлено перелік критеріїв, за якими здійснюється автоматична реєстрація поданих документів і внесення відомостей без участі посадових осіб ДАБІ, а також умови участі таких посадових осіб у реєстрації та випадки, за яких має проводитись процедура огляду об’єкта.

Експериментальний проєкт поширюється на тих учасників будівельної діяльності, які повідомили Мінрегіон про добровільне використання Електронної системи, але при цьому процедура такого повідомлення наразі не визначена.

Загалом, наскільки ефективними будуть нововведення, судити зарано, адже успіх будь-якого заходу практично в усьому залежить від якості виконання. Тому яким буде ефект цієї реформи та запропонованих новацій – покаже час.

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №6(203) липень 2020.