14.12.2021

OV Project Management: чи варто замовнику розбиратися в будівництві?

Олександр Висоцький, Кирило Осетрін

Не кожен замовник повинен бути фахівцем у будівництві об’єктів нерухомості, проте він має чітко встановлювати свої цілі та впевнено приймати рішення. Всі інші питання, на думку керівних партнерів компанії OV Project Management Кирила Осетріна та Олександра Висоцького, можна перекласти на плечі професійного проджект-менеджера.

Опишіть життєвий цикл проєкту нерухомості. Які є етапи його будівництва?

Олександр Висоцький: Життєвий цикл об’єкта нерухомості містить наступні стандартні етапи: ініціювання, планування, реалізація, завершення й експлуатація. З погляду будівництва можна деталізувати: вибір земельної ділянки, аналіз найкращого використання та концептуальне проєктування, збір вихідних даних для проєктування та будівництва, розробка проєктної документації, її експертиза та погодження, проведення тендерних процедур, закупівлі та контрактування, будівельно-монтажні роботи, контроль та приймання будівельно-монтажних робіт і передача готового об’єкта експлуатуючій організації.

Наскільки важливою є обізнаність замовника в процесах будівництва? Чи може проджект-менеджер повністю закрити це питання?

Кирило Осетрін: Інвестиційний процес вимагає спеціальних знань, і якщо їх в інвестора немає, то розбіжності в бюджеті на етапі закінчення проєкту можуть призвести до збитковості. Для створення успішного об’єкта замовник або сам має бути спеціалістом у будівництві, або залучати професіоналів, які зможуть йому деталізовано відповісти на питання, що виникають на етапах технічного завдання, формування бюджету, реалізації проєкту та його закінчення.

Олександр Висоцький: За наявності необхідних компетенцій проджект-менеджер може закрити такі питання самостійно. Вони стосуються всіх фаз життєвого циклу проєкту, етапів його реалізації, спеціальних знань. Проджект-менеджеру бажано мати спеціалізовану технічну освіту та практичний досвід вирішення організаційних, технічних і фінансових питань.

Якщо замовник все ж має бажання бути обізнаним у цьому питанні, які етапи будівництва він має контролювати, а де власник може передати відповідальність проджект-менеджеру?

Олександр Висоцький: Основне завдання замовника, якщо ми не розглядаємо тему фінансування, – постановка цілей і прийняття рішень. Дуже важливо, щоб на ранньому етапі замовник достатньо точно уявляв собі результат, який він хоче отримати (параметри такого результату можуть бути сформовані разом із проджект-менеджером), згідно з цим приймав рішення, які для нього готує команда проєкту. Тобто йому не обов’язково мати спеціальні знання з будівельних дисциплін, але він має розуміти свої очікування та логічно сприймати варіанти втілення тих чи інших частин проєкту.

За якими критеріями замовнику необхідно оцінювати проєкт, аби переконатися в якості його реалізації?

Олександр Висоцький: Насамперед потрібно сформулювати три основні критерії, які використовуються в управлінні проєктом, а саме вартість, якість, тривалість. Замовник має визначитись, які з вищезазначених параметрів є для нього пріоритетними. Але найкращим варіантом є баланс, проте з різних, часто об’єктивних причин цього не завжди вдається досягти.

Наскільки на українському ринку замовники готові довіряти проджект-менеджеру? Які гарантії отримання на виході якісного об'єкта він дає?

Олександр Висоцький: Залучення проджект-менеджера обумовлюється, серед іншого, його кваліфікацією та репутацією. Так, наприклад, часто структурування фінансової винагороди має прив’язку до кінцевого результату, тобто замовник сплачує керівнику проєкту певну частину суми лише за отриманий результат. З погляду репутації, зважаючи на особливості ринку, проджект-менеджер абсолютно зацікавлений у найкращому результаті для інвестора.

Кирило Осетрін: Відкривати інформацію, яка може бути застосована на об'єктах конкурентів, – досить серйозне рішення для будь-якого інвестора. Тому за умови залучення сторонніх фахівців зазвичай підписуються договори NDA про конфіденційність. У європейській і світовій практиці це стандартна процедура. Також вона використовується й в Україні. Так, у разі порушень замовник має можливість накласти санкції на виконавців відповідно до умов договору.

OV Project Management створена у 2019 році. Основна спеціалізація – управління проєктами, девелопмент та інжинірингові послуги в будівництві.

ov.png

вул. Болсуновська, 13-15, Київ
+380 (67) 583 85 82
www.ov-pm.pro