31.07.2020

Офіс або Zoom?

Авторська колонка Олександра Носаченка, керівного директора Colliers International (Україна)

Модель офісного формату в усім знайомому вигляді була створена ще на початку промислової революції XVIII століття для управління й оптимізації адміністративних завдань. Там, де це було можливо, робота стандартизувалась для працівників, які виконували свої індивідуальні завдання за окремими столами.

Головними цілями офісу були координація та контроль робочого процесу. Більшість таких приміщень по всьому світу, до речі, й досі проєктуються за принципами XVIII століття.

Нині власники бізнесів усе частіше аналізують, наскільки ефективно їхній офісний простір впливає на процеси всередині компанії, визначають, які функції і на яких етапах необхідно оптимізувати. Менеджери вже очікують від своїх підлеглих не звичні 8 годин на роботі, а конкретний результат. Тому офіс має бути не місцем контролю співробітників менеджерами, а місцем для творення результату.

Сама філософія офісного простору має змінитися, і вона змінюється. Нині все більше компаній переосмислюють його роль і функції, зосереджуються на колаборації, обміні знаннями й інноваціях. Є чудові приклади реструктуризації робочих приміщень із метою бути більш командними й інноваційними. 

Найдалі в цьому просунулися продуктові IT-компанії, для яких креативний процес – основа бізнесу. Тому вони інвестують у те, що стимулює команди до генерації ідей. В офісах таких компаній завжди передбачені сучасні й інноваційні складові для комфортного та ефективного робочого процесу. Власне, «класичні» компанії також рухаються до цього.

Під час глобального опитування Work from home фахівцями Colliers International було проаналізовано досвід роботи респондентів із дому та рівень бажання працювати з дому після COVID-19. Аналізуючи свою діяльність, більшість респондентів стверджують, що вони можуть виконувати індивідуальну сфокусовану роботу однаково або краще вдома, ніж в офісі. Однак коли мова йде про колаборацію, зустрічі та взаємодію з колегами, більшість респондентів стверджують, що вони можуть співпрацювати краще в офісі, ніж вдома.

Очікується, що досвід COVID-19 прискорить трансформацію офісів, перетворивши їх на локації, які підвищують рівень кооперації та стимулюють креативний процес. Багато успішних ідей і досягнень виникають несподівано, з причини незапланованої взаємодії між різними людьми. Такого непередбачуваного поєднання та інтенсивної кооперації важко досягти за допомогою Teams, Zoom або Skype. Тому офіси майбутнього збережуть значення для бізнесу та концентруватимуть увагу на забезпеченні зв’язків і співпраці.

Варто розуміти, що впровадження дистанційного режиму праці, який відбувся вимушено та частково продовжиться у майбутньому, не призводить автоматично до підвищення ефективності працівників чи скорочення офісного простору. Такий віддалений формат вимагає певного рівня управління: компанії, команди та кожен працівник зокрема повинні більше структурувати та планувати свої задачі. Наприклад, визначати обов’язки, на яких комфортніше сфокусуватися вдома, та спільні задачі, які ефективніше реалізувати в офісі. Цілком імовірно, що в такому випадку пікові навантаження будуть розподілені між командами на певні дні тижня, а гнучкі робочі офісні місця, відповідно, розподілятимуться між департаментами чи окремими особами та бронюватимуться на щоденній або змінній основі. Фіксовані робочі місця замінять хот-дескінги. Ця практика вже використовується в нашій країні, а пандемія тільки посилить розвиток такої тенденції в перспективі. Суть полягає в тому, що кілька співробітників працюють за одним фізичним робочим місцем по черзі. Однак перехід на такий формат передбачає посилення дезінфекційних заходів, адже після кожного використання робочого місця необхідна його ретельна дезінфекція.

В останні роки забезпечення the best workplace experience для залучення та утримання кращих працівників стало такою ж важливою причиною прийняття рішень при виборі офісу, як і місце розташування. Очікується, що компанії будуть більше інвестувати в якість приміщень, створювати менш щільне середовище з великою кількістю спільних просторів.

Тому експерти Colliers International прогнозують нове перетворення таких приміщень, яке дасть змогу компаніям збалансувати колективну працю в офісі з режимом віддаленої роботи. Навіть при ефективному впровадженні нового трудового формату офіси як такі зміцнять функцію центру активності, який сприяє інноваціям, творчості та командній співпраці.

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №6(203) липень 2020.