07.11.2020

Нова роль архітектора − творчий керівник

АВТОРСЬКА КОЛОНКА АНДРІЯ ЯЦЕНТЮКА, ЗАСНОВНИКА БЮРО АРХІТЕКТУРНИХ РІШЕНЬ DESIGN HUB INTERNATIONAL

Автоматизація є одним із тих трендів, які проявляються в глобальному масштабі. В усі сфери життя та бізнесу проникають технології і все частіше застосовується штучний інтелект. Незабаром ми перестанемо бачити на дорогах професійних водіїв, а в магазинах – касирів. Також зміниться й підхід архітекторів до роботи, а простежуватися така тенденція починає вже зараз.

Серед технологій в архітектурі та дизайні наразі найпопулярнішими є нейромережі та параметричне проєктування. Останнє, наприклад, містить багато процесів, починаючи від автоматичного підрахунку площі й об’єму будівлі до інсоляції приміщень.

Незабаром усі архітектурні бюро почнуть використовувати автоматизоване проєктування. Відповідне програмне забезпечення самостійно створюватиме плани поверхів різних за призначенням будівель: житлових проєктів, готельних комплексів, паркінгів тощо. До того ж залежно від висоти та конфігурації споруди автоматично змінюватиметься планування. Також відразу прораховуватимуться техніко-економічні показники й відбуватиметься низка інших процесів, які архітектор чи проєктувальник звикли виконувати власноруч. Наша компанія уже тестує такі технології, й це буде нашим наступним кроком до повної автоматизації подібних робочих процесів.

Впровадження автоматизації призведе до «вимирання» таких професій, як архітектор-технік і кресляр. У нашій сфері, ймовірно, залишаться лише фахівці з великим досвідом і винятковим смаком, які прописуватимуть завдання для машини, контролюватимуть процеси та керуватимуть ними. Те саме стосуватиметься й художнього складника проєктів: маючи доступ до бази з тисяч аналогічних проєктів, нейромережі шукатимуть і видаватимуть рішення, виходячи насамперед з уподобань архітектора та замовника. Людина лише контролюватиме цей процес. Тож завдяки таким технологіям на створення дизайн-проєкту витрачатимуться лічені години, а не тижні чи місяці.

На світовому ринку вже є приклади використання нейромереж. Так, у компанії, що спеціалізується на графічному дизайні, машина під наглядом художнього керівника створила близько 20 комерційних проєктів, що були реалізовані. Тобто це вже не майбутнє, а реалії сьогодення.

Тож архітектору важливо розвивати та підкреслювати свою цінність як творчого фахівця. З огляду на те, що більшу частину його функцій, включаючи перевірку всіх обмежень, візьме на себе машина, архітекторові залишиться найважливіша місія, з якої все починалося – творчість. Адже це те, що не впишеш у жоден із параметрів.

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №9(206жовтень 2020.

Читайте також авторські колонки Андрія Яцентюка «Design Hub International: Архітектура туризму» й «Архітектурні рішення для розвитку локального туризму».