26.12.2021

Котеджні містечка: сучасні виклики для архітектора

Авторська колонка Андрія Яцентюка, засновника бюро архітектурних рішень Design Hub International

У попередній серії авторських колонок (матеріали опубліковано в Commercial Property №9 (217), вересень 2021, і №11 (219), листопад 2021ред.) розповідалося про наш підхід до реалізації котеджних містечок, а також про тенденції в архітектурі подібних об’єктів. У заключному матеріалі з цієї теми поговоримо про наші проєкти та виклики, з якими ми стикаємося при їх створенні.

Наразі ми працюємо над декількома котеджними містечками. В одному з них ми змінюємо рельєф, робимо терасування території та будинків зокрема. Основна складність, з якою ми зіткнулися в цьому проєкті, – крутий рельєф і природно сформовані яри, що досягають 12 метрів глибини. Загалом ця проблема може робити ділянки неліквідними, складними, вести до того, що благоустрій на такій локації буде дорогим, бо знадобиться встановлення підпірних стін. Проте ми знайшли вихід і зробили з проблеми перевагу: побудували в глибоких ярах, які неможливо засипати, зблоковані терасні будинки, які спускаються вздовж схилів. Водночас немає відчуття, що це низькоповерховий багатоквартирний будинок, хоча по суті так і є. З вулиці він виглядає як котеджна або зблокована забудова. Також у боротьбі з глибоким ухилом нам допомогло розміщення ділянок за діагоналлю. Так ми зменшили кут нахилу землі для комфортного благоустрою. Варто зазначити, що завдяки такому рельєфу архітектура будинків має великі тераси та консолі над ярами, що нависають над землею, нагадуючи культові об'єкти архітектури, як, наприклад, «Будинок над водоспадом» Френка Ллойда Райта.

Ще одним проєктом є котеджне містечко, яке можна назвати Данією чи Нідерландами під Києвом, бо воно розташоване на території, що затоплюється. Ми працюємо над концепцією цього об’єкта разом із нідерландськими фахівцями, що спеціалізуються на водозниженні, берегоукріпленні та зведенні будівель на воді. Також до цього котеджного містечка був залучений Український проєктний інститут. На болотистій території, що затоплюється, запроєктовані системи водозниження та канали, в які скидається вода, осушуючи велику частину території. Метою створення цих досить широких і глибоких каналів є те, щоб у понад половини мешканців був вихід до води та можливість паркуватися на човні біля будинку, а також мати змогу виходити на ньому на Дніпро.

Розвиток українського ринку нерухомості зумовлений професійним зростанням наших спеціалістів, що вже певний час працюють для американського та європейського ринків. Там вони набираються й обмінюються досвідом з іншими колегами. Так і ми запрошуємо іноземців у наші проєкти, адже така співпраця зумовлює появу унікальних і якісних об’єктів на ринку нерухомості.

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №12(220) грудень 2021.

Читайте також авторські колонки Андрія Яцентюка «Архітектура вражень: симбіоз мистецтва та функціональності простору» й «Автоматизація процесів у будівельній індустрії: основні тенденції».