19.02.2022

Іноземні інвестори насамперед дивляться на поведінку внутрішнього бізнесу

ФОТО: ПРЕССЛУЖБА НАЦІОНАЛЬНОЇ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ РАДИ

У 2022 році світова економіка вперше перевищить $100 трильйонів*. Однак через високу інфляцію та масштабний друк грошової маси навіть у розвинених країнах такий капітал втрачає купівельну спроможність. Тому міжнародні інвестори шукають способи збереження коштів. Чи може Україна стати перспективним ринком для них – розповіла Галина Янченко, народна депутатка, секретар Національної інвестиційної ради при Президентові України.

Як Ви оцінюєте стан української економіки?

Українська економіка зростає. Це не моя суб’єктивна думка, про це свідчать об’єктивні дані. Наприклад, 2021 рік ми завершили з найвищим за всю історію України ВВП: за оцінками Міністерства економіки, торік він становив $200 мільярдів. Це означає, що ми не просто відновили економіку до того рівня, яким він був до війни, а перевищили його, тобто демонструємо впевнене зростання. Я очікую продовження позитивного розвитку і в поточному році. Інший важливий показник для оцінки стану економіки – прямі іноземні інвестиції. У 2021 році приплив іноземних інвестицій, за даними НБУ, становив $6 мільярдів, тоді як у 2020, на жаль, через коронакризу ми мали їх відтік у $58 мільйонів. Для порівняння: у 2017 році в Україну було вкладено $3,7 мільярда, у 2018 – $4,5 мільярда. Тобто й тут бачимо висхідний тренд.

Так само підвищення демонструє один із найважливіших показників для оцінки перспектив інвестиційної привабливості нерухомості – розмір середньої заробітної плати в Україні. За минулий рік він зріс майже на 20% у гривні. Наприклад, у листопаді 2021 року ми зафіксували середню заробітну плату на рівні 14 300 гривень, це майже у 2,5 раза вище, ніж її мінімальний рівень. Якщо перевести у валюту, то в минулому році середня зарплата становила $500 (для порівняння – у 2018 році було $326). За цим показником ми обігнали Молдову, Грузію та частину інших наших сусідів.

Тобто «сухі цифри» свідчать про зростання економіки. Це приведе до підвищення попиту та рівня споживання. А з урахуванням факту нерозвинених інших інструментів інвестицій, вкладення в нерухомість залишаються для українців чи не єдиним методом збереження та примноження своїх заощаджень.

Підсумовуючи все вищесказане, попри критику та гучні заяви «всепропальщиків», ми чітко бачимо, що торік економіка України зростала та обігнала докризовий рівень, який був до війни. І я впевнена, що позитивна динаміка триватиме.

*Дані Центру економічних і ділових досліджень (Centre for Economics and Business Research, CEBR).

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(221-222) січень-лютий 2022.