06.04.2021

ФГВФО: фінальний продаж?

Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. ФОТО НАДАНЕ ПРЕССЛУЖБОЮ ФГВФО

Донедавна Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, який керує ліквідацією неплатоспроможних банків, а відтак реалізацією їхнього майна, був одним із найбільших продавців нерухомості та земельних ділянок в Україні. Після 2019 року продажі пішли на спад, адже більшість активів уже мають нових власників. Цього року, як повідомила Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду, буде продано активів на 1,5-2 мільярди гривень, що майже вчетверо менше, ніж у 2019.

Текст: Тетяна Антонюк


Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виставляє на продаж чимало активів, які цікаві читацькій аудиторії журналу Commercial Property, зокрема об’єкти нерухомості та земельні ділянки. Розкажіть, скільки аукціонів з продажу саме таких активів було проведено у 2020 році та яка сума грошей надійшла від їх реалізації?

Торік було проведено близько 900 аукціонів із продажу нерухомості та земельних ділянок, сума надходжень – 1,14 мільярда гривень. Ми бачили зацікавлення, ринок чекав, коли ж ми виставлятимемо об'єкти. Водночас із початком коронакризи ми відчули, що покупець став більш вибірковим і вдумливим. Раніше часто-густо ми бачили меншу акуратність при укладенні угод. Нині це змінилося, і це добре, адже говорить про підвищення якості ринку, а також нашого рівня як продавця, оскільки тепер нам необхідно працювати більше, щоб досягти цілей і залучити максимальне коло інвесторів. Загалом я оптимістично дивлюся на ринок. Думаю, що у 2021 році від відкладеного попиту, який у 2020 році сформувався через невисокий рівень впевненості, ми отримаємо свої плюси.


900 аукціонів у 2020 році – це більше чи менше, порівнюючи із 2019?

Менше. Але ми маємо порівнювати, пам'ятаючи той факт, що пікове навантаження на Фонд щодо продажу активів припало на період із другої половини 2017 і до 2019 року включно. Для прикладу скажу, що торік обсяг усіх продажів, у тому числі нерухомого майна та земельних ділянок, становив 4 мільярди гривень, у 2019 році – майже 8 мільярдів гривень, а у 2018 і 2017 – 6,3 і 5,8 мільярда гривень відповідно. Цьогоріч ми плануємо продати лише на 1,5-2 мільярди гривень, оскільки ліквідацію більшості банків завершено, а тому майже не залишилося активів, якими б Фонд керував.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №3(211) березень 2021.