29.07.2020

Економічний спад − час закласти основу для сталого зростання

Авторська колонка Андрія Деменіна, керівника напряму «Комерційне будівництво» компанії «Danfoss Україна»

Період карантину та зниження ділової активності, що провокує новий виток ротації орендарів, – сприятливий момент для проведення модернізації інженерних систем будівлі. Саме в цей час з’являється унікальна можливість виконати будівельні роботи всередині приміщень із мінімальним дискомфортом для інших резидентів. Цього вкрай складно досягти в період, коли суміжні простори інтенсивно експлуатуються.

Україна за короткий термін переживає вже не першу кризу. Тому оператори комерційної нерухомості встигли помітити, що за періодами економічного спаду неминуче приходить зростання, яким найкраще зможуть скористатися ті, хто готувався до нього.

Досвід минулих криз показав, що меншою мірою постраждали оператори якісної нерухомості: на зміну орендарям, що з'їхали, прийшли нові, скориставшись нагодою переїхати в комфортніші локації з незначною зміною вартості оренди, але відчутним поліпшенням якості послуг, що надаються. Операторам нерухомості, звісно, довелося піти на деякі поступки: зниження ставок, надання орендних канікул тощо, однак натомість вони отримали збереження низького рівня вакантності площ і стабільність потоку платежів.

Нинішній економічний спад, швидше за все, також потребуватиме кроків назустріч новим партнерам. Вони можуть захотіти знизити «вартість переїзду» для себе та віддаватимуть перевагу приміщенням із ремонтом або вимагатимуть компенсації за облаштування приміщень формату shell & core до рівня своїх потреб. У цьому випадку операторам нерухомості було б вигідніше направити свою частину інвестицій не в інтер'єрні рішення, а в інфраструктурні доопрацювання. Погодьтеся, що при наступній зміні орендарів усе одно доведеться фарбувати стіни в інший колір і рухати перегородки, а ось системи опалення, вентиляції, кондиціювання, електропостачання та IT-інфраструктуру можна зберегти, і тоді зроблені нині інвестиції послужать власнику нерухомості довше. До того ж, продумана поетапна модернізація систем мікроклімату (збільшення частки водяних систем кондиціювання та підвищення рівня автоматизації) дасть змогу не тільки підвищити комфорт в орендованих приміщеннях, але й знизить експлуатаційні витрати будівлі, підвищуючи ROI проєкту і закладаючи новий фундамент сталості та конкурентоспроможності бізнесу в майбутніх циклах економічних спадів і підйомів.

ТОВ з іі «Данфосс ТОВ»
www.danfoss.ua
+380 800 800 144

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №6(203) липень 2020.