07.04.2023

«Ми прагнемо підтримати Україну в подоланні економічних потрясінь». ЄБРР про роботу й стратегію в Україні

Влахо Коякович, Леся Кузьменко
ФОТО НАДАНЕ ПРЕССЛУЖБОЮ ЄБРР

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) – найбільший інституційний інвестор в Україну. Торік він вклав 1,7 мільярда євро, що навіть більше, ніж у довоєнному 2021 із одним мільярдом євро інвестицій. Яка стратегія банку щодо України зараз і яке місце посідає серед пріоритетів сектор нерухомості – розповіли Влахо Коякович, керівник відділу нерухомості та туризму ЄБРР, і Леся Кузьменко, заступниця голови ЄБРР із питань промисловості, торгівлі й агробізнесу в Україні.

Текст: Тетяна Антонюк

Які були плани ЄБРР щодо України у 2022 році та як вони змінилися через повномасштабну війну?

Леся Кузьменко: Очевидно, війна порушила нормальне життя й економічну діяльність. Проте наш загальний пріоритет не змінився: підтримати Україну в тому, щоб вона мала процвітаючу, сталу, сучасну економіку. Лише змінився наш короткостроковий фокус, оскільки ми прагнемо підтримати Україну в подоланні суттєвих економічних потрясінь, з якими вона стикається нині внаслідок війни. Ми сподіваємося пом’якшити наслідки війни через відстрочення платежів, фінансування напрямів торгівлі, енергетичної безпеки та продовольчої безпеки, підтримку життєво важливої інфраструктури та стійкості приватного сектору, а також через екстрену підтримку реформ.

Які програми чи проєкти призупинено через війну? І навпаки – які нові програми було запущено?

Влахо Коякович: Деякі проєкти, над якими ми працювали до війни, вже неактуальні або потребують суттєвої корекції. Проте лише через війну ми не зупинили жоден проєкт.

Леся Кузьменко: Одразу після вторгнення ми запустили програму «Стійкість і засоби до існування» (Resilience and Livelihoods) для України й інших країн, які постраждали від кризи. Вона була спрямована для надання термінової підтримки, зокрема жінкам, дітям і літнім людям, переміщеним через війну. В Україні ми зосереджуємося на життєво важливій інфраструктурі, продовольчій та енергетичній безпеці, фінансуванні торгівлі та підтримці приватного сектору. В жовтні під час візиту до Володимира Зеленського в Києві президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо пообіцяла, що банк інвестує в Україну до 3 мільярдів євро у 2022-2023 роках.

Окрім задоволення цих нагальних потреб, ЄБРР залишається відданим своїм стратегічним пріоритетам підтримки «зеленої» економіки, цифровізації та рівності можливостей. Ми твердо віримо, що проєкти, зосереджені на цих трьох аспектах, підвищать конкурентоспроможність країн, де ми працюємо, посилять потенціал зростання та зміцнять соціальну згуртованість.

Читайте повну версію в журналі Commercial Property №1(226-227) лютий-березень 2023.

Передплата на журнал