09.11.2021

Дата-центри та «зелена» сертифікація: світові тенденції та ситуація в Україні

Ірина Суходуб

Нині у світі є 180 дата-центрів, що отримали «зелені» сертифікати LEED і BREEAM. За кількістю таких проєктів лідирують США та Китай. В Україні дата-центрів, сертифікованих за системами LEED чи BREEAM, поки немає.

Текст: Ірина Суходуб, спеціаліст з енергетичного моделювання та «зеленої» сертифікації будівель компанії iC consulenten Ukraine


Згідно з даними звіту Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) споживання електричної енергії центрів обробки та мереж передачі даних становило близько 1% (250 ТВт/год) від загального споживання електричної енергії у 2019 році. Водночас дата-центри можуть споживати у 100-200 разів більше електричної енергії, ніж стандартна офісна будівля такої ж площі. Попри зростання попиту на відповідні послуги, МЕА не прогнозує стрімкого зростання споживання енергії протягом 2022 року завдяки підвищенню енергоефективності дата-центрів, використанню або купівлі енергії з відновлюваних джерел і науковим дослідженням. Для оцінки енергетичної ефективності таких об’єктів часто використовується показник «ефективність використання енергії» (power usage effectiveness – PUE). Він характеризує співвідношення загального енергоспоживання до споживання на IT-обладнання. Для сучасного дата-центру цей показник може бути знижений до значення 1,1, а отже близько 10% загального енергоспоживання може витрачатися на охолодження та забезпечення електроенергією такої будівлі.

А що водночас показують тенденції щодо «зеленої» сертифікації дата-центрів у світі та Європі зокрема? Щоб відповісти на це запитання, ми розглянемо дві міжнародні системи, а саме LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) і BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Обидві з цих систем сертифікації наразі застосовуються та набувають поширення на будівельному ринку України.

LEED

Для аналізу інформації за системою LEED використовувався офіційний сайт USGBC, де наводяться дані щодо сертифікованих проєктів у вільному доступі; водночас деякі проєкти можуть не відображатися через конфіденційність інформації. Дані були отримані для проєктів, що сертифікувалися за системами LEED BD+C: Data Centers і LEED O+M: Data Centers, а також у назві яких траплялося слово «дата-центр». Загальна кількість сертифікованих дата-центрів у світі становить 160, що може відрізнятися від інших даних і зумовлено особливостями пошуку проєктів і можливістю позначати їх як конфіденційні та не розміщувати на вебсайті USGBC. Ця цифра містить різні версії (v2.0, v2.1, v2.2, v3/v2009, v4/4.1) і системи сертифікації LEED, зокрема й проєкти нового будівництва та наявні будівлі.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №10(218) жовтень 2021.