30.09.2022

Чому важливо пришвидшувати відбудову України?

Авторська колонка Андрія Яцентюка, засновника бюро архітектурних рішень Design Hub International

Найголовніше, що ми втрачаємо у цій боротьбі, – люди. І мова не лише про тих, хто гине від рук росії, а й про тих, хто поїхав. Нагадаю дані по війні у Югославії – кожен рік воєнних дій зменшував повернення людей на 25%. Нам треба зробити все, аби уникнути таких величезних втрат. І швидка відбудова країни – це найдієвіший спосіб повертати українців додому.

Гідність людини – передусім. У березні ми розробили проєкт містечка для переселенців. Таке житло позиціюється як тимчасове, але ми зробили так, щоб люди там насправді жили, а не виживали. Наша команда врахувала негативний досвід внутрішньо переміщених осіб 2014 року. В цьому проєкті ми зробили акцент на:

• адаптивності конфігурації модулів – залежно від потреб у них із комфортом можуть жити сім’ї від 2 до 8 людей;

• важливості соціальної активності переселенців – кафе або їдальня, невеликий дитячий садок, навчальні класи, кімната психологічної допомоги та медичний кабінет;

• можливості подальшого використання модулів: як шелтери для матерів з дітьми, які зазнали насильства, геріатричні центри, для потреб армії та комунальних служб.

Історія свідчить, що тимчасові приміщення можуть бути житлом для людей на довгі роки. Як приклад згадаю післявоєнні Варшаву (Польща) та Роттердам (Нідерланди), де попри всі зусилля з боку держави перші квартири переселенці отримали через 5 років, а міська інфраструктура повноцінно запрацювала лише через 10 років.

Ключове в період кризи – не зупинятись. Навіть у воєнний час нам вдалося відновити роботу над інноваційним комплексом на базі старого заводу «Промприлад.Реновація» в Івано-Франківську, де ми займаємося генеральним проєктуванням. Крім того, ми почали працювати над новим бізнес-центром у Києві в партнерстві з іноземними колегами, а також повернулися до декількох проєктів, які вже перебувають на етапі будівництва, серед них – великий житловий комплекс в Одесі. 

Один із найактуальніших напрямів нині – зведення сучасних складів, оскільки вони були знищені у великій кількості. Складська нерухомість настільки важлива для відновлення повноцінної роботи бізнесів, що частина таких об’єктів буде розташована на ділянці, яку до початку повномасштабної війни планували задіяти під житловий комплекс. 

DHI має змогу якісно виконувати поставлені завдання, оскільки, попри всі складнощі, ми зберегли команду, жодного місяця не затримали виплати заробітних плат, а також не втратили робочий ритм.

Нині – час для можливостей. З України виїхало вже близько 5 мільйонів громадян. Для того, щоб українці хотіли повертатись з Європи додому, необхідно відбудовувати міста з урахуванням європейського досвіду. Бюро DHI провело низку домовленостей з архітекторами та архітектурними бюро про допомогу у відновленні об’єктів і цілих поселень. У нас є представництво в Нідерландах, і ми отримали рішуче «так» в експертній підтримці від мерії Амстердама. 

Збереження культурного спадку – це частина відбудови. Наша команда розробила діджитал-платформу, на якій ми плануємо зберігати зацифровану культурну спадщину України. Це необхідний крок в умовах, коли під загрозою майже всі надбання держави. Натхненням для нас стали музеї Rijksmuseum (Нідерланди), The Metropolitan Museum of Art (США) та National Gallery of Art (США), які успішно використовують цю технологію. 

Вся країна продовжує боротьбу, і ми також. Працюємо. Волонтеримо. Створюємо соціальні проєкти. Платимо податки. Зберігаємо команду. Співпрацюємо із зарубіжними колегами. Виходимо на нові ринки. Все це – заради Перемоги та швидкої відбудови. ℗

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №2(223) вересень 2022.


Читайте також інтерв'ю Андрія Яцентюка «В України є унікальний шанс відновити міста за європейськими стандартами. Не можна його втратити» й авторську колонку «Роль реновації. Нове життя для нефункціонуючих будівель».

Візуалізації: Design Hub International