06.09.2020

Чи актуальне ефективне будівництво в умовах кризи?

АВТОРСЬКА КОЛОНКА ОЛЕКСАНДРА ЗМІХНОВСЬКОГО, КЕРІВНИКА КОМПАНІЇ ADVANSYS

Сучасні контексти будівельного ринку диктують свої умови. Інвестор намагається заощадити та максимально знизити собівартість зведення. Ціни на нерухомість та орендні ставки зменшилися порівняно з минулими періодами, а конкуренція збільшилась.

Та чи завжди пряма економія на капітальних інвестиціях дає можливість скоротити термін окупності? Насправді є додаткові капітальні інвестиції, які значно зменшують його. Наведу кілька прикладів.

  • ТЕО (техніко-економічне обґрунтування). Дає можливість оцінити повернення вкладених коштів у ті чи інші інженерні рішення й обрати найефективніше з них. Наприклад, при виборі системи опалення можна проаналізувати вартість всіх альтернатив, пропустити через модель оцінки експлуатаційних витрат й обрати найвигіднішу з точки зору окупності.

  • Балансування нагріву/охолодження. Це рішення ефективне для об’єктів, що мають потреби в одночасному нагріві й охолодженні різних зон. Наприклад:
    1. офісні будівлі зі скляним фасадом із необхідністю в кондиціюванні з південної сторони та нагріву з північної;
    2. спортивні комплекси з потребою в охолодженні тренажерних залів і нагріву зони басейнів;
    3. заводи з необхідністю охолодження технологічного обладнання та одночасного опалення адміністративно-офісної частини.

  • Утилізація тепла з вентиляції або технологічного обладнання. Здійснюється завдяки рекуперації та дає можливість економити на нагріві. Дуже актуально для заводів, ресторанів, готелів та офісів. Наразі норми зобов’язують використання системи рекуперації повітря, а модель залежить тільки від типу та призначення приміщень.

  • Система автоматизації та диспетчеризації. Дає можливість використовувати наявну інженерну інфраструктуру з максимальною ефективністю, зменшуючи затрати на енергоресурси та обслуговування об’єкта.

  • Система енергоменеджменту. Набувають актуальності бездротові системи моніторингу параметрів життєзабезпечення об’єктів, збору показників лічильників і віддаленого управління системами. Використовуючи ці рішення, впровадження енергоменеджменту стає доволі простою задачею. Прикладом є бездротова система енергоменеджменту Advisor.

Насправді ефективних рішень дуже багато, але для кожного об’єкта підходить тільки одне, яке має максимально відповідати вимогам конкретної будівлі під певні бізнес-задачі інвестора. Правильний підбір і впровадження ефективних інженерних рішень забезпечують значну економію під час експлуатації та генерують додатковий дохід. Всі перелічені приклади мають термін окупності до 1-3 років.

Компанія Advansys є експертом у будівництві ефективних об’єктів нерухомості, адже кожна вкладена інвестиція має максимально працювати в інтересах забудовника. ℗

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №7(204) серпень 2020.