20.08.2021

БЦ LEVEL – як зробити недобудову рентабельною

Єгор Масленніков, засновник Строй Сіті

30 жовтня 2020 року ви уклали угоду про завершення будівництва бізнес-центру LEVEL, яке корпорація «Укрбуд» заморозила у 2019 році. Як ви наважилися піти в цей проєкт, з огляду на карантинні складнощі та велику відповідальність?

Варто зазначити, що  коли ми прийняли недобудову БЦ LEVEL, рівень його готовності був дуже високим, але економічні показники – вкрай низькими. Ми взяли його на баланс в той момент, коли фінансові показники БЦ були негативними, а при наявних умовах угод (на виплат) і площах, що не були продані, неможливо було завершити будівництво без підвищення ціни. Проте нашими спеціалістами була розроблена формула,  завдяки якій нам не довелося підвищувати ціни та вимагати від інвесторів доплати за вже придбані приміщення. Зокрема, технічно було можливо збільшити висотність будівлі, тож ми прийняли рішення добудувати ще п'ять поверхі  і продати ці площи, у такий спосіб зробивши об'єкт рентабельним і відновивши економічний баланс. Ми розуміли, що через можливі карантинні складнощі ризики підвищувались, але це змусило нас хіба що робити розрахунки докладніше і бути прискіпливішими до всіх деталей.

Чи ускладнив карантин роботу над цим проєктом? 

Глобально для нас нічого не змінилося. Так, треба визнати, що через низку обмежень, пов'язаних із карантином, трохи змістилися строки завершення будівництва, але йдеться не про критичні зсуви у часі. Здати об'єкт в експлуатацію ми плануємо у червні 2022 року. 

На якому етапі реалізації проєкт LEVEL перебуває зараз? Коли планується його введення в експлуатацію?

Готовність БЦ LEVEL – понад 80 відсотків. Плануємо ввести його в експлуатацію у червні 2022 року

Які прогнози розвитку ринку офісної нерухомості Ви можете дати? Чи повернеться він у найближчі роки до докарантинних показників?

Ми вважаємо, що нині тенденції у сфері офісної нерухомості починають змінюватися, адже карантин вплинув на погляди, наприклад, великих IT-компаній, які є чи не найбільшими та найактивнішими орендаторами у великих офісних центрах. Тепер компанії намагаються не збирати своїх спеціалістів в одному місці десь у у серці міста, а навпаки, тримати їх ближче до домівок, орендуючи для них, наприклад, коворкінги неподалік місця проживання для того,  щоб уникнути якихось логістичних складнощів. Тому цілком імовірно, що згодом попит на величезні офісні приміщення якщо не зникне, то значно знизиться.

Проте середні та невеликі бізнес-центри за останні місяці зовсім нічого не втратили – орендарі не залишають своїх офісів. Наприклад, наш БЦ   LEVEL  взагалі ще будується – а вже розпроданий на 80%. ℗