14.03.2023

Бізнес в умовах війни – ключові висновки та очікування

Текст: Анна Дерев'янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації


За плечима бізнесу, що працює в Україні, вже рік роботи в умовах повномасштабної війни, обстрілів, окупації, руйнувань. Рік, що, без перебільшення, став найскладнішим за всю історію незалежної України. Весь цей час ми в Європейській Бізнес Асоціації уважно стежили за станом і настроями бізнесу – від шоку перших тижнів до поступової адаптації та пристосування до нової воєнної реальності.

Складно знайти компанію, яку б не зачепили наслідки цієї війни. Через бойові дії 40% бізнесів зазнали безпосередніх втрат, до того ж у 25% активи опинились на окупованих територіях. Ракетні атаки негативно впливають на роботу 89% опитаних нами компаній, а за підсумками минулого воєнного року у 83% бізнесів впали доходи. Очевидно, не на такі результати ми всі сподівались на початку 2022 року.

Російське вторгнення шокувало бізнес, адже напередодні тільки 40% наших компаній мали план дій на цей випадок, та й, як пізніше розповідали топменеджери, навіть у тих, хто підготувався, не все пішло за планом. Майже третина бізнесів, а саме 29%, у перший місяць після вторгнення не працювали взагалі. Надалі ця цифра почала стрімко зменшуватися – у квітні 2022 року непрацюючих компаній було вже тільки 4%, а у січні цього року таких не було взагалі. Так само поступово зростала частка компаній, що працюють у повному обсязі – з 17% у березні 2022 року до 54% у січні 2023 року.

Повномасштабна війна стала головним фактором негативного впливу на рівень ділової активності й інвестиційного середовища в Україні. Індекс інвестиційної привабливості України, який Асоціація вимірює двічі на рік, у першій половині минулого року впав до найнижчого значення з 2013. Відсоток СЕО, які оцінили бізнес-клімат як несприятливий, зріс на початку року вдесятеро – з 5% до 53%. Основними проблемами цього періоду стали логістичні труднощі, проблеми з поставками товарів, замороження контрактів, різке падіння попиту.

Однак оцінки бізнесу дещо покращились після низки перемог на фронті.

Читайте статтю повністю у виданні «Гід по українському ринку нерухомості 2023».