03.06.2021

Автоматизація процесів у будівельній індустрії: основні тенденції

АВТОРСЬКА КОЛОНКА АНДРІЯ ЯЦЕНТЮКА, ЗАСНОВНИКА БЮРО АРХІТЕКТУРНИХ РІШЕНЬ DESIGN HUB INTERNATIONAL

У продовження теми попередньої колонки про BIM-технології, які впливають на проєктування та будівництво (Commercial Property №4(212) – ред.), варто зазначити, що автоматизація процесів створення об’єктів нерухомості неминуча. Тож незабаром ми побачимо, як гравці розвинених ринків впроваджуватимуть рішення – програмне забезпечення й обладнання – які дадуть змогу виконувати більший обсяг робіт автоматизовано, а отже швидше й економніше. У напрямі автоматизації процесів проєктування та будівництва можна виділити наступні технології:

Штучний інтелект і скриптинг. Це алгоритм, вбудований у спеціалізоване програмне забезпечення для проєктування, що дає змогу автоматизувати та пришвидшити виконання дій. За його допомогою можна, зокрема, визначити найкращу зону забудови на земельній ділянці. Також він може автоматично формувати план поверхів, наприклад, житлових будинків, чи планування квартир.

Нейромережі. Це алгоритм, який передусім працює з масивами даних. Архітекторам чи дизайнерам він допомагає, наприклад, знайти варіанти інтер’єру за заданою темою чи зображенням. Окрім того, така програма може виконувати частину роботи дизайнера та сама створювати складові проєкту під керівництвом архітектора/дизайнера як художнього керівника.

3D-друк. У будівництві – це спосіб виготовлення окремих елементів будівель чи навіть зведення цілих споруд, наприклад, з бетону (проте поки що з обмеженою висотою). Варто зазначити, що при використанні 3D-друку не потрібна опалубка, що здешевлює будівництво.

Роботизація. Це різне устаткування, яке виконує роботу будівельників: кладочні роботи, монтаж елементних фасадів, дрібні підсобні роботи тощо.

Чіпування. Під час будівництва в моноліт закладається чіп і пов’язується з BIM-моделлю проєкту. Досягнувши певної позначки, він автоматично дає сигнал, що реалізація цього етапу будівництва завершена. Завдяки чіпуванню учасники проєкту можуть відслідковувати графік будівництва в реальному часі. Також цю технологію можна зв’язати з фінансуванням через систему ескроу, яка передбачає автоматичне перерахування коштів після завершення певного етапу робіт.

Варто зазначити, що ці технології вже використовуються в розвинених країнах, зокрема в приватному будівництві в Італії, США, Нідерландах. Проте розповсюдження їх застосування у світі можливе й найближчим часом, оскільки ми спостерігаємо підвищення ціни за м2 через збільшення вартості праці. Також унаслідок того, що незабаром на західних ринках можливе введення мінімального базового доходу, вартість будівельних робіт зросте. Згідно з досвідом розвинених ринків, інтеграція нових технологій здатна полегшити та пришвидшити створення об’єктів нерухомості.

Авторська колонка опублікована в журналі Commercial Property №5(213травень 2021.

Читайте також авторські колонки Андрія Яцентюка «Підсумки 2020 року: від шоку до адаптації» та «Нова роль архітектора − творчий керівник».