11.08.2021

Андрій Пашенько: «Нашим містам не вистачає великих урбаністичних проєктів»

Стійке зростання якості – так описує сучасну українську архітектуру Андрій Пашенько, архітектор, засновник ТАМ «А. Пашенько». Водночас він звертає увагу, що нашим містам не вистачає великих урбаністичних проєктів. «Є певний хороший рух. Проте таких проєктів має бути більше», – каже він. В інтерв’ю для СР Андрій Пашенько також розповів про ТРЦ Nikolsky – один із найновіших відкритих проєктів із портфеля його майстерні. Звісно, не оминули й питання пандемії.

Текст: Тетяна Антонюк


У травні поточного року відкрився один із розроблених Вами проєктів − ТРЦ Nikolsky в Харкові. Чим унікальний цей об’єкт із погляду архітектурних рішень?

Проєктом ТРЦ Nikolsky наша майстерня почала займатися досить давно – 7-8 років тому. Цей майданчик має доволі довгу історію. На місці ТРЦ мав бути міжнародний діловий центр із 26-поверховими будівлями та величезним підземним паркінгом. Були проведені конкурси та розпочато будівництво, викопано величезний котлован на глибину чотирьох поверхів, однак на цьому етапі роботи було заморожено. Коли ми зайшли на майданчик, його стан був жахливим: він був обгороджений доволі примітивно, конструкції прогнили, все навколо починало зсуватися в котлован. І перед нашою майстернею стояло завдання максимально швидко прийняти планувальні рішення та фактично починати будівництво вже не заради тільки будівництва, а заради зміцнення огородження ділянки та порятунку навколишньої забудови. Зазначу, що це був перший проєкт нашої майстерні у Харкові, зі своєю пропозицією ми проходили містобудівну раду, в якій брав участь міський голова Геннадій Кернес. У цьому випадку ми побачили, як все-таки гілка влади може сприяти прийняттю рішень у важливих для міста моментах. Досить швидко все було узгоджено та розпочато будівництво, адже ситуація на майданчику була дійсно катастрофічна.

Щодо особливостей проєкту ТРЦ Nikolsky, то в ньому вперше в Україні був застосований постнапружений бетон. Зокрема, із використанням цієї технології виконані шестиметрові балки, які формують торгові галереї. Це дало нам можливість повністю уникнути колон в атріумі. Як наслідок, ми отримали те, що хотіли: повністю відкритий простір. Над цим атріумом ми запроєктували купол, який увійшов до «Книги рекордів України» та вважається найбільшим реалізованим куполом у нашій країні. У ТРЦ Nikolsky ми також застосували рішення, що й у ТРЦ Ocean Plaza в Києві, – це активні медіаекрани, які дають змогу оживляти фасади, створювати цікавий візуальний ряд.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №7(215) липень 2021.